Karacabey Merinosu, Macar Merinosu ve Kıvırcık ırkı kuzuların iki farklı besi süresinde besi performansı, kesim, karkas ve et kalitesi özellikleri
Finishing performance, slaughter, carcass, and meat quality characteristics of Karacabey Merino, Hungarian Merino and Kıvırcık lambs during two different fattening periods
- Tez No: 951138
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YALÇINTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmada, Karacabey Merinosu, Kıvırcık ve Macar Merinosu ırkı kuzuların besi performanslarının, kesim, karkas ve et kalitesi özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Besi performansının değerlendirilebilmesi için günlük canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma oranları ve besi süresince kazanılan canlı ağırlıklar; kesim ve karkas özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla kesim öncesi canlı ağırlık, sıcak ve soğuk karkas ağırlıkları, sıcak ve soğuk karkas randımanı, omental yağ ağırlığı ile kabuk yağı kalınlığı, karkaslarının yağlılık ve konformasyon skorları ve bazı karkas ölçüleri; et kalitesi özelliklerini için LD kası alınan et numunelerinde pH, su tutma kapasitesi, et rengi ve yağ asidi analizleri gerçekleştirilmiştir. Karacabey Merinosu, Kıvırcık ve Macar Merinosu kuzuların besinin 0-70. günler arasında 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yem miktarları üzerine ırkın etkisi önemsizdir (P >0,05).
Özet (Çeviri)
The study aimed to determine the fattening performance, slaughter, carcass and meat quality characteristics of Karacabey Merino, Kivircik and Hungarian Merino lambs. To evaluate the fattening performance daily live weight gain, FCR and live weights gained; to determine the slaughter and carcass characteristics, live weight before slaughter, hot and cold carcass weights, hot and cold carcass yield, omental fat weight and shell fat thickness, fatness and conformation scores of carcasses and some carcass measurements were used; for meat quality characteristics pH, WHC, meat colour and fatty acid analyses were performed.