Depresif bozukluk tanısı alan hastalardafermente besin tüketimi ile bağırsak sağlığıarasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between fermented foodconsumption and gut health in patients diagnosed withdepressive disorder
  1. Tez No: 951147
  2. Yazar: HİLAL GÖKÇE GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı depresif bozukluk tanısı alan bireylerin, fermente besin tüketimi ve bağırsak sağlıkları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya, Ankara Elmadağ Devlet Hastanesi Psikiyatri Bölümü'ne başvuran yaşları 20-64 arasında depresif bozukluk tanısı alan 56 kadın, 44 erkek toplam 100 gönüllü hastalar katılmıştır. Çalışmadaki bireylerin genel bilgileri, yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıkları, fermente besin tüketim sıklıkları, bağırsak alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Bireylere Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Bristol dışkı skalası, Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ), Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ), Duygusal İştah Anketi (DİA) uygulanmıştır. Vücut kompozisyonları biyoelektrik empedans analizi ile ölçülmüştür. Bireylerin %64,0'ünün sağlıklı bağırsak düzeni olduğu saptanmıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between fermented food consumption and gut health in individuals diagnosed with depressive disorder. A total of 100 volunteer patients (56 women and 44 men), aged 20–64 years and diagnosed with depressive disorder, were recruited from the Psychiatry Department of Ankara Elmadağ State Hospital. Data were collected on sociodemographic characteristics, lifestyle, dietary habits, frequency of fermented food consumption, bowel habits, anthropometric measurements, biochemical parameters, and 24-hour dietary recall. Participants completed the Beck Depression Inventory (BDI), Bristol Stool Scale, Microbiota Awareness Scale (MAS), Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS), and Emotional Appetite Questionnaire (EAQ). Body composition was measured using bioelectrical impedance analysis. It was found that 64.0% of participants had healthy bowel patterns (p>0.05).