Daimi dişlerde farklı fissür örtücülerin klinik başarılarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical success of different fissure sealants in permanent teeth
  1. Tez No: 951183
  2. Yazar: ESRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAYRAKTAR NAHİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışması, biyoaktif rezin içerikli bir pit ve fissür örtücü BioCoatTM ile flor salınımı yapan rezin içerikli bir pit ve fissür örtücü olan Fissürit FX'in 18 aylık klinik performansını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na rutin muayene ve tedavi amacıyla başvuran 7-9 yaş aralığında, alt daimi 1. büyük azı dişlerinde noninvaziv pit ve fissür örtücü uygulama endikasyonu bulunan 63 çocuk hasta dahil edilmiştir. Pit ve fissür örtücü materyaller, split-mouth yöntemine uygun olarak randomize bir şekilde Grup 1 (BioCoat™) ve Grup 2 (Fissurit FX) olarak uygulanmıştır. Tedavilerin tamamlanmasının ardından hastalar 3., 6., 9., 12. ve 18. aylarda kontrole çağırılmıştır. Kontrol randevularında pit ve fissür örtücüler modifiye USPHS kriterleri kapsamında kenar renklenmesi, kenar adaptasyonu, retansiyon ve sekonder çürük oluşumu açısından değerlendirilmiştir. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics v23 (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, 2015) programı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve anlamlılık düzeyi p0,05). Materyallerin sağ kalım analizinde de gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir (p=0,744). Ortanca sağ kalım süresi Grup 1 için 17,72 ay (17,28–18,15), Grup 2 için ise 17,49 ay (16,96–18,03) olarak hesaplanmıştır. Başarısızlık nedenlerine ilişkin analizde, Grup 1'de en yaygın etken retansiyon kaybı olurken, Grup 2'de sekonder çürük gelişimi başarısızlığın başlıca nedeni olarak belirlenmiştir. Cinsiyet, yaş, dfs skoru, gingival indeks, plak indeksi ve çürük risk grubunun materyallerin başarısızlığı üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Pit ve fissür örtücü uygulamalarında kullanılan BioCoatTM ve Fissürti FX materyalleri benzer başarı oranları göstermiştir. Çürük riski yüksek olan çocuklarda pit ve fissür örtücü olarak BioCoatTM materyali, mevcut avantajları ve biyoaktif yapısı ile rezin esaslı pit ve fissür örtücülere iyi bir alternatif olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate the 18-month clinical performance of a bioactive resin-based pit and fissure sealant (BioCoat™) compared to a fluoride-releasing resin-based sealant (Fissurit FX). The study included 63 pediatric patients aged 7–9 years who presented to the Department of Pediatric Dentistry at Tokat Gaziosmanpaşa University Faculty of Dentistry for routine examination and treatment and who had an indication for noninvasive pit and fissure sealant application on the mandibular permanent first molars. The sealant materials were applied using a split-mouth design, with randomization into Group 1 (BioCoat™) and Group 2 (Fissurit FX). Following the completion of the treatments, the patients were recalled for follow-up examinations at 3, 6, 9, 12, and 18 months. During these follow-ups, the sealants were evaluated based on modified USPHS criteria for marginal discoloration, marginal adaptation, retention, and the occurrence of secondary caries. Data analysis was performed using IBM SPSS Statistics v23 (Statistical Package for the Social Sciences, Chicago, IL, 2015), and the significance level was set at p0.05). Survival analysis also revealed no significant difference between the groups (p=0.744). The median survival time was calculated as 17.72 months (range: 17.28–18.15) for Group 1 and 17.49 months (range: 16.96–18.03) for Group 2. Analysis of failure reasons indicated that the most common cause in Group 1 was loss of retention, whereas the primary cause in Group 2 was the development of secondary caries. Gender, age, dfs score, gingival index, plaque index, and caries risk status were not found to have a statistically significant effect on the failure of the materials (p>0.05).In conclusion, both BioCoat™ and Fissurit FX demonstrated similar clinical success rates. However, due to its bioactive properties and potential advantages, BioCoat™ may be recommended as a suitable alternative to conventional resin-based pit and fissure sealants, particularly in children with high caries risk.