Türkiye'nin en fazla dış ticaret yaptığı ülkelerin ekonomik yapı analizi: Girdi- çıktı yöntemiyle bir uygulama
Economic structure analysis of countries with Turkey's largest foreign trade: An application by input-output method
- Tez No: 951207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN MUSTAFA ERSUNGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bir ülkenin büyüme ve kalkınma sürecinde dış ticaretin önemi büyüktür. Dış ticaret yapmadan, ülkelerin kendi kendilerine yeterli olması mümkün olmamaktadır. Ülkelerin kaynaklarını daha verimli alanlara yönlendirmesi, uzmanlaşma ve iş bölümünün sağlanması, teknoloji transferinin aktarımı gibi daha birçok konuda dış ticaret önemli bir role sahiptir. Bu yüzden bir ülkenin en çok ihracat ve ithalat faaliyetinde bulunduğu ülkeler ile dış ticaretindeki önemli sektörlerin tespit edilmesi, ülkelerin uluslararası alanda söz sahibi olma ve kalkınma çabasında kritik bir yere sahiptir. Bu doğrultuda dış ticaret açığını kapatmak için yapılan hamleler, ülke planlarının oluşturulması hususunda karar verme aşamasından tahminde bulunma aşamasına kadar her adımda oldukça etkili olmaktadır. Dolayısıyla çalışmanın konusu ile yapılış amacına binaen, ülke ekonomilerinin incelenmesinde yaygın olarak kullanılan ve önemli bir araç olan Girdi –Çıktı (G-Ç) modeli, analiz yöntemi olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Girdi-Çıktı analizi ile Türkiye ve Türkiye'nin en fazla dış ticaret yaptığı ülkelerinin ekonomik yapısını, kilit endüstrilerini ve ülkelerin ihracatındaki ithalata bağımlı sektörlerini belirlemeye çalışmaktır. Bu amaçla söz konusu ülkelerin 1995, 2000, 2005, 2010, 2015 ve 2018, yıllarına ait Girdi-Çıktı akım tablolarından yararlanılmıştır. Çalışmada dönemler itibarıyle, Türkiye ile Türkiye'nin en fazla dış ticaret faaliyetinde bulunduğu 6 ülkenin kilit endüstrileri tespit edilmiş ve ayrıca ülkelerin dış ticaret yapısı incelenip, ithalata bağımlılık analizleri yapılmıştır. Girdi-Çıktı analizi sonucunda, 1995-2018 yılları arası Türkiye'de kilit sektör; 15 Nolu Temel Metaller sektörü ile 23 nol'lu Elektrik, Gaz, Buhar ve Klima Temini sektörü olmuştur. Kilit sektör açısından ABD, İngiltere ve Rusya'da 26 no'lu Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Taşıtların Onarımı sektörüle ile 20 no'lu Motorlu Taşıtlar sektörü tespit edilmiştir. Almanya ve İtalya'da ise 15 no'lu Temel Metaller sektörü kilit sektör olarak tespit edilmiştir. Çin için ise 15 no'lu temel metaller ile 26 no'lu Toptan ve Perakende Ticaret; Motorlu Taşıtların Onarımı kilit sektör olarak tespit edilmiştir. Rusya hariç diğer ülkelerin ithal bağımlılık açısından enerji girdisine ihtiyaç duyduğu ve en fazla bağımlı olunan sektörün 10 no'lu Kok, rafine petrol ve petrol ürünleri sektörü olduğu sonucuna varılmıştır. Türkiye'nin imalat sanayisi için önemli girdilerden biri olan rafine petrol ve petrol ürünleri sektörü, teknolojinin gelişimiyle enerjiye olan talebin 1995-2018 arasında giderek arttığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign trade is of great importance in the growth and development process of a country. It is not possible for countries to be self-sufficient without foreign trade. Foreign trade has an important role in many issues such as directing the resources of countries to more productive areas, ensuring specialization and division of labor, and transferring technology. Therefore, identifying the countries to which a country exports and imports the most and the important sectors in its foreign trade has a critical place in the country's efforts to have a say in the international arena and to develop. In addition, the moves taken to close the foreign trade deficit are very effective in creating country plans at every step, from the decision-making stage to the forecasting stage. Therefore, based on the subject and purpose of the study, the Input-Output (I-O) model, which is a widely used and important tool in examining country economies, was chosen as the analysis method. The main purpose of this study is to try to determine the economic structure of Turkey and the countries with which Turkey has the most foreign trade, their key industries and the import-dependent sectors of the countries' exports through Input-Output analysis. For this purpose, the Input-Output flow tables of the countries in question for the years 1995, 2000, 2005, 2010, 2015 and 2018 were used. In the study, the key industries of Turkey and the 6 countries with which Turkey has the most foreign trade activities were identified by period, and the foreign trade structure of the countries was examined and import dependency analyzes were made. As a result of the Input-Output analysis, the key sector in Turkey between 1995-2018; Basic Metals sector numbered 15 and Electricity, Gas, Steam and Air Conditioning Supply sector numbered 23. In terms of key sector, Wholesale and Retail Trade numbered 26 in the USA, UK and Russia; Motor Vehicles sector number 20 has been identified with the Motor Vehicle Repair sector. In Germany and Italy, the Basic Metals sector number 15 has been identified as the key sector. For China, basic metals number 15 and Wholesale and Retail Trade number 26; Repair of Motor Vehicles has been identified as a key sector. It has been concluded that other countries, except Russia, need energy input in terms of import dependency and that the most dependent sector is the No. 10 Coke, refined oil and petroleum products sector. The refined oil and petroleum products sector, which is one of the important inputs for Turkey's manufacturing industry, has revealed that the demand for energy gradually increased between 1995 and 2018 with the development of technology.