Tozkoparan dizisinin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programları Ortak Metni'nde yer alan değerler açısından incelenmesi
An analysis of the tv series Tozkoparan in terms of the values set forth in the common text of the Türkiye Century Maarif Model Curriculum
- Tez No: 951209
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İçinde bulunduğumuz dijital çağ araçlarının başında gelen televizyonun ve televizyon programlarının, çocuklar tarafından kolayca ulaşılabildiği ve değer aktarımı açısından da azımsanmayacak ölçüde öneme sahip olduğu söylenebilir. Bunlardan biri olan Tozkoparan Dizisinin ilk gösterim yılı 2018 olan birinci sezonunda yirmi bir bölüm vardır. Bu çalışmada yirmi bir bölümde var olan değerleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu temel amacın gerçekleştirilmesi için bölümler Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Öğretim Programı Ortak Metninde yer alan adalet, aile bütünlüğü, çalışkanlık, dostluk, duyarlılık, dürüstlük, estetik, mahremiyet, merhamet, mütevazılık, özgürlük, sabır, sağlıklı yaşam, saygı, sevgi, sorumluluk, tasarruf, temizlik, vatanseverlik ve yardımseverlik değerleri açısından incelenmiştir. Alt amaçlar ise diziye ait yirmi bir bölümün ayrı ayrı TYMM Öğretim Programı Ortak Metninde yer alan değerler açısından nitelik ve niceliğinin tespit edilmesi ve değerlerin dizideki genel durumunu belirleyerek değer aktarımındaki kullanım durumunu belirlemektir. Çalışmada tüm bölümler dizi inceleme formu ile bütün olarak izlenmiştir ve sözlü ya da görsel bulgulara ulaşılmıştır. Ulaşılan bulgular dizi inceleme formuna saat, dakika ve saniye aralıkları ile not edilmiştir. Araştırmanın sonunda dizi bölümlerinde değerlerle ilgili iletilere yer verildiği görülmüştür. Araştırmanın verileri olan yirmi bir dizi bölümü nitel araştırmaya göre analiz yöntemlerinden doküman analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda incelenen yirmi bir bölümde toplam olarak 267 veri tespit edilmiştir. Bu verilerden 231'i sözlü, 36'sı ise görseldir. En fazla tekrarlanan değerin çalışkanlık olduğu tespit edilmiştir. Bu değeri sırası ile vatanseverlik ve sağlıklı yaşam takip etmektedir. En az tespit edilen değerler ise estetik ve özgürlük olmuştur.
Özet (Çeviri)
Television, as one of the foremost tools of the digital age, is easily accessible to children and holds significant potential for the transmission of values. Among such media products, the Turkish TV series Tozkoparan—whose first season aired in 2018 and comprises twenty-one episodes—serves as the focal point of this study. The primary aim is to identify and analyze the values embedded within these episodes. To this end, the analysis was guided by the values outlined in the Common Text of the Türkiye Yüzyılı Maarif Model (TYMM) Curriculum: justice, family unity, diligence, friendship, sensitivity, honesty, aesthetics, privacy, compassion, modesty, freedom, patience, healthy living, respect, love, responsibility, thriftiness, cleanliness, patriotism, and helpfulness. The secondary objective is to determine both the qualitative and quantitative presence of these values in each episode. All episodes were systematically examined using a series analysis form, documenting verbal and visual evidence with precise time codes (hours, minutes, and seconds). The collected data were analyzed through document analysis, a qualitative research method. Findings indicate that the series frequently conveys messages related to the aforementioned values. Across the twenty-one episodes, a total of 267 instances of values were identified—231 verbal and 36 visual. The most frequently occurring value was diligence, followed by patriotism and healthy living. In contrast, aesthetics and freedom were the least frequently represented values.