Çocukluk çağı koklear implant kullanıcılarında vestibüler rehabilitasyonun denge ve bilişsel işlevlere etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of vestibular rehabilitation on balance and cognitive functions in childhood cochlear implant users
- Tez No: 951218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Odyoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Audiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji, Dil ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Giriş ve Amaç: Vestibüler bozuklukların etkileri, sistemin birincil görevleri ile sınırlı olmamaktadır. İşitme kaybı bulunan ve koklear implant kullanan bireylerde vestibüler bozukluk görülme olasılığı artabilmektedir. Çalışmamızda bilateral koklear implant (Kİ) kullanıcısı çocuklarda görülen vestibüler hipofonksiyonun, bilişsel beceriler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte Kİ kullanan çocuklara denge becerilerini arttırmak için uygulanan vestibüler rehabilitasyonun, bilişsel işlevler üzerinde etkisi incelenmiştir. Yöntem: Çalışmamız, 7-12 yaş arasında 24 Kİ kullanıcısı ve 12 normal işiten sağlıklı birey olmak üzere toplam 36 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Vestibüler değerlendirmeler için Video Head Impulse Test (vHIT), Servikal Vestibüler Uyarılmış Miyojenik Potansiyeller (cVEMP) ve Bilgisayarlı Dinamik Posturografi (BDP) kullanılmıştır. Bilişsel testlerde Stroop Renk ve Kelime Testi (SRKT), Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi (GİSD), Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET) ve Wechsler Çocuklar İçin Zekâ Ölçeği Sayı Dizisi Alt Testi (WISC-R) uygulanmıştır. Normal işiten grup ile Kİ kullanıcılarının sonuçları karşılaştırılmış, ardından Kİ kullanıcıları iki gruba ayrılarak birine vestibüler rehabilitasyon uygulanmıştır. Rehabilitasyon sonrası her iki grup arasındaki değişim analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The effects of vestibular disorders are not limited to the primary tasks of the system. The incidence of vestibular disorders may increase in individuals diagnosed with hearing loss and cochlear implant users. In our study, we aimed to evaluate the effect of vestibular hypofunction on cognitive skills in children with bilateral cochlear implant (CI). In addition, the effect of vestibular rehabilitation on cognitive functions of children with CI to improve balance skills was examined. Method: Our study was conducted with a total of 36 participants, 24 CI users and 12 healthy individuals with normal hearing, aged 7-12 years. Video Head Impulse Test (vHIT), Cervical Vestibular Evoked Myogenic Potentials (cVEMP) and Computerized Dynamic Posturography (CDP) were used for vestibular evaluations. Cognitive tests included the Stroop Color and Word Test (SVCT), Visual Auditory Digit Span Test (VADS), Wisconsin Card Matching Test (WCMT) and Wechsler Intelligence Scale for Children Digit Span Subtest (WISC-R). The results of the normal hearing group were compared with those of the CI users, and then the CI users were divided into two groups, one of which was given vestibular rehabilitation. The change between both groups after rehabilitation was analyzed.