Karabağ Savaşı sonrası Azerbaycan'ın ihracat ve ithalat yapısındaki değişimler: Tarım ve sanayi ürünleri üzerine bir analiz
Changes in Azerbaijan's export and import structure after the Karabakh War
  1. Tez No: 951217
  2. Yazar: INTIGAM MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, 2020'deki İkinci Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan'ın ekonomisindeki temel değişimleri tarım ve sanayi örneği üzerinden analiz etmektedir. Karşılaştırmalı araştırma, savaş öncesi dönemi (2015-2020) ve savaş sonrası dönemi (2021-2024) incelemekte ve eğilimleri karşılaştırmak için ekonometrik analiz, tanımlayıcı istatistikler ve vaka çalışmaları kullanmaktadır. Bu hesaplamada elde edilen tahminlerin olumlu değerleri, savaş sonrası alt dönemlerde dış ticaret hacminde önemli bir büyüme için bir kanıt sunmaktadır. Tarım ve sanayideki yeniden yapılandırma politikalarının ülkenin üretim ve ihracat kapasitesini büyük ölçüde artırdığı gerçeği özellikle önemlidir. Tez, savaş sonrası Azerbaycan ekonomisinin yeniden yapılandırılmasını bilmek isteyen akademisyenler, yatırımcılar ve politika yapıcılar için önemli bir referans noktası olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This paper studies the profound transformations the Azerbaijani economy underwent after the Second Nagorno-Karabakh War in 2020, using cases from agriculture and industry. Using econometric analysis, descriptive statistics approaches, and case studies, the comparative study analyzes trends of the pre-war period (2015-2020) and the post-war period (2021-2024). The positive estimates from this analysis suggest significant growth in foreign trade volume in the post-war sub-periods. It is especially remarkable that in the fields of agriculture and industry, restructuring has significantly raised the amount of production and export of the country. The thesis is expected to act as a major reference for the academic community, investors, and policy makers who are keen to know about the economic restructuring in Azerbaijan following the war.