Determination of unknown thermal properties in heat conduction
Isı iletiminde bilinmeyen termal özelliklerin belirlenmesi
  1. Tez No: 951269
  2. Yazar: BURHAN BEZEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DANİEL LESNİC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez, sabit yüzeyde aşırı belirlenmiş bir koşul altında ısı iletim problemini incelemekte ve verilen bazı parametrelerin fonksiyonu olarak, ısıl iletkenlik, ergime gizli ısısı, özgül ısı ve kütle yoğunluğu arasından seçilen bir veya iki bilinmeyen ısıl katsayının belirlenmesini amaçlamaktadır. Hem serbest hem de hareketli sınır koşulları için Lamé-Clapeyron (veya Stefan) problemi incelenmektedir. Isıl katsayıların belirlenmesi amacıyla analitik formüller elde etmeye yönelik çok sayıda deneysel yöntem mevcut olsa da, biz daha çok teorik sonuçlarla ilgilenmekteyiz. Bu tezin amacı, bilinmeyen katsayılar için ayrı ayrı ve eşzamanlı olarak formüller bulmaktır. Bazı çözümlerin varlığı için gerekli ve yeterli koşulları ortaya koymaktayız. İki farklı yaklaşım kullanılmaktadır; bunlardan biri katılaşma probleminin çözümüne dayanmakta ve bize sağlanması gereken bir denklem sistemi vermektedir. Diğeri ise çeşitli dönüşümlerin uygulanmasını gerektiren benzerlik çözümü yöntemine dayanmaktadır. Arjantinli matematikçi Domingo Alberto Tarzia'nın makaleleri bu tezin başlıca kaynaklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation examines the heat conduction problem with an over-specified condition on the fixed face in order to determine one or two unknown thermal coefficients chosen among thermal conductivity, latent heat of fusion, specific heat and mass density as a function of some given parameters. We study the Lamé-Clapeyron (or Stefan) problem for both cases, free and moving boundary problems. Although there exist a great number of experimental methods to obtain analytical formulae for the aim of determining thermal coefficients, we are mostly interested in theoretical results. The goal of this dissertation is to find formulas for the unknown coefficients, individually and simultaneously. We state the necessary and sufficient conditions for the existence of some solutions. Fairly, two different approaches are employed, one of which is based on the solution of the solidification problem which gives us a system of equations to be satisfied whereas the other underlies the method of similarity solution which needs several transformations to be introduced. The articles of Argentinian mathematician Domingo Alberto Tarzia are the main sources of this dissertation.