Kedi oositlerinin in vitro olgunlaştırılması üzerine melatonin hormonu ve K2 vitamininin etkileri
The effects of melatonin hormone and vitamin K2 on in vitro maturation of cat oocytes
  1. Tez No: 951270
  2. Yazar: BÜŞRA ÖNDEŞ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT EVECEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Dölerme ve Suni Tohumlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyada nesli tükenme tehdidi altında olan 36 farklı vahşi kedi türünün uzun vadede korunması için, evcil kediler üzerinde yürütülen yardımcı üreme tekniklerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, kedi oositlerinin in vitro olgunlaştırılması (IVM), fertilizasyonu ve embriyo üretimi gibi biyoteknolojik yöntemler hem türlerin sürdürülebilirliği hem de biyomedikal çalışmalar açısından kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada, kedilerde daha önce denenmemiş olan melatonin hormonu ve K2 vitamininin farklı dozlarının IVM sürecine etkileri araştırılmıştır. Melatonin, mevsimsel üreme döngüsünü düzenlemenin yanı sıra, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde hücresel düzeyde koruyucu etkiler gösterir. K2 vitamini ise hücre sağlığını destekleyerek oksidatif stresin zararlarını azaltma potansiyeline sahiptir. Araştırmanın ilk aşamasında melatonin (10, 25, 50 µM) ve K2 vitamini (0,1, 0,25, 0,5 µM) olmak üzere üçer doz uygulanmış; ikinci aşamada ise en başarılı bulunan dozlar kombinasyon halinde test edilmiştir. Bulgulara göre, her iki maddenin de IVM oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmamış olsa da (p>0,05), tüm deneme grupları kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olgunlaşma oranları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The long-term conservation of 36 different wild cat species, all of which are currently threatened with extinction, requires the development of assisted reproductive technologies in domestic cats. In this context, biotechnological methods such as in vitro maturation (IVM), fertilization, and embryo production of feline oocytes play a critical role both in ensuring species sustainability and in supporting biomedical research. This study aimed to investigate the effects of various doses of melatonin hormone and vitamin K2—both of which have not been previously tested in cats—on the IVM process. Melatonin, in addition to regulating seasonal reproductive cycles, exhibits protective effects at the cellular level due to its strong antioxidant properties. Vitamin K2, on the other hand, supports cellular health and has the potential to reduce damage caused by oxidative stress. In the first phase of the study, three different doses of melatonin (10, 25, 50 µM) and vitamin K2 (0.1, 0.25, 0.5 µM) were administered. In the second phase, the most effective doses were tested in combination. Although neither compound showed a statistically significant effect on IVM rates (p>0.05), all experimental groups demonstrated higher maturation rates compared to the control group.