Beta Talasemi Majör hastalarında bir yıllık optik koherens tomografi anjiyografi değişiklikleri ve kardiyak-karaciğer MR ile ekokardiyografi korelasyonları
One year changes in optical coherence tomography and correlations with cardiac and liver MRI and echocardiography in patients with Beta Thalassemia Major
- Tez No: 951268
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRKAN KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Beta Talasemi Majör hastalarında bir yıl süresince Optik Koherens Tomografi Anjiografi (OKTA) ile retinal mikrovasküler değişimleri incelemek ve bu bulguların kardiyak ve karaciğer Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme sonuçları ile ekokardiyografik ölçümlerin olası korelasyonlarını değerlendirmektir. Yöntem: Bu prospektif çalışma, Mayıs 2023 ile Ağustos 2024 tarihleri arasında kliniğimizde takip edilen 30 Beta Talasemi Majör hastasını kapsamaktadır. Başlangıçta tüm hastalara göz taraması yapılarak OKTA ölçümleri, ekokardiyografi, ve kardiyak-karaciğer MR incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Hastalar, 6. ve 12. aylarda tekrar değerlendirilmiş; OKTA, ekokardiyografi ve MR tetkikleri yeniden uygulanmıştır. OKTA taramalarında damar yoğunluğu değerleri ölçülmüştür. Ekokardiyografik incelemeler yapılmış; kardiyak parametreler değerlendirilmiştir. Kardiyak ve karaciğer demir birikimi ile fibrozis tespiti MR cihazı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan 30 Beta Talasemi Majör hastasında, retinal mikrovasküler değişiklikler, kardiyak ve karaciğer fonksiyonları ile ilişkilendirildi. 1 yıllık takip sonucunda, sağ göz yüzeyel kapiller pleksus yoğunluğu (KPY) tüm alan, superior ve inferior ölçümlerinde anlamlı düşüşler; sol göz yüzeyel KPY fovea ölçümünde anlamlı düşüş; sağ göz derin KPY inferior ve perifovea ölçümlerinde anlamlı düşüşler gözlemlendi, sol göz derin kapiller pleksus dansitesinde istatistiksel anlamlı düşüş saptanmadı. Kardiyak ve karaciğer MR verilerinde, relaksasyon zamanlarında anlamlı azalmalar kaydedildi. Sonuç: Beta Talasemi Majör hastalarında 1 yıllık takip sürecinde OKTA, retinal mikrovasküler değişikliklerin erken tespiti için potansiyel bir araç olarak değerlendirilmektedir. Özellikle kapiller pleksus yoğunluklarındaki değişiklikler ile kardiyak ve karaciğer fonksiyonları arasında bazı ilişkiler gözlemlendi. Ancak, bu ilişkilerin klinik önemi ve OKTA'nın takipteki rolü hakkında daha fazla araştırma gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate retinal microvascular changes over one year in patients with Beta Thalassemia Major using Optical Coherence Tomography Angiography (OCTA) and to evaluate potential correlations between these findings and cardiac-liver Magnetic Resonance Imaging (MRI) parameters as well as echocardiographic measurements. Materials and Methods: This prospective study included 30 patients with Beta Thalassemia Major followed in our clinic between May 2023 and August 2024. At baseline, all patients underwent comprehensive ophthalmologic screening, including OCTA measurements, echocardiography, and cardiac-liver MRI. Follow-up assessments were performed at the 6th and 12th months, including repeated OCTA, echocardiographic, and MRI evaluations. Retinal vessel density values were measured using OCTA. Echocardiographic examinations were conducted, and cardiac parameters were assessed. Cardiac and hepatic iron deposition and fibrosis were evaluated using MRI. Results: In the 30 patients included in the study, retinal microvascular changes were analyzed in relation to cardiac and liver functions. After one year of follow-up, a significant decrease was observed in the superficial capillary plexus (SCP) density of the right eye, including total area, superior, and inferior measurements. Additionally, a significant reduction was found in the foveal SCP density of the left eye and in the inferior and perifoveal deep capillary plexus (DCP) density of the right eye, while no statistically significant decrease was detected in the DCP density of the left eye. Cardiac and liver MRI findings showed significant reductions in relaxation times. Conclusion: OCTA appears to be a promising tool for the early detection of retinal microvascular changes in patients with Beta Thalassemia Major during a one-year follow-up period. Certain associations were observed between capillary plexus density changes and cardiac-liver functions. However, further studies are needed to determine the clinical significance of these relationships and the role of OCTA in disease monitoring