Şuhut ovasının (Afyon) hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Şuhut plain (Afyon)
  1. Tez No: 95128
  2. Yazar: E. BİROL ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KARAGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ill ÖZET Afyon ilinin yaklaşık 20 km güneyinde yer alan inceleme alam, Şuhut ilçesini de içerisine alır ve 672 km^ lik bir alam kaplar. İnceleme alanında ilk olarak Şuhut Ovası yüzey drenaj alanının ayrıntılı jeoloji ve hidrojeoloji incelemesi yapılmış, 1/50000 ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji haritaları ile birlikte ova alam ve çevresinin de 1/25000 ölçekli hidrojeoloji haritası hazırlanmıştır. Hidroloji incelemelerinin amacı doğrultusunda uzun süreli gözlem ve analizler yapılmıştır. İnceleme alam ve yakın çevresinin eşyağış haritası hazırlanmış, Şuhut ve Afyon Devlet Meteoroloji İstasyonlarının verilerine Thornthwait yöntemi uygulanarak deneştirmeli su bilançoları hazırlanmıştır. Ovada bulunan sığ ve derin sondaj kuyuları yardımıyla yeraltı su tablası çizilerek, yeraltısuyu akım yönü belirlenmiştir. Su kimyası çalışmalarında sondaj kuyularından alman su örneklerinin kimyasal analizlerinden içme, sulama ve endüstride kullanım özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla, Wilcox, ABD tuzluluk laboratuvarı, kalsiyum denge, Piper ve Schoeller diyagramları ile kimyasal olarak ve kullanım amaçlarına göre sınıflamaları yapılarak köken benzerlikleri araştırılmıştır. Kimyasal analiz sonuçlarına göre 1/25000 ölçekli iyon dağılım haritası hazırlanmıştır. Ayrıca suların anyon ve katyon dağılımları belirlenerek sonuçlan irdelenmiştir. Çalışma süresince elde edilen verilerin ışığında Şuhut Ovası' nın yeraltısuyu bilançosu hazırlanarak yeraltısuyunun emniyetli verimi hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Şuhut Ovası, Hidrojeoloji
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Investigation area is almost 20 km in the south of Afyon province, also contains Şuhut district and covers 672 km^ area. Firstly detailed geological and hydrogeological investigation of Şuhut Plain surface drainage area has been performed and geological and hydrogeological maps of this area on 1/50000 scale have been drawn. At the same time hydrogeological map of the plain and surrounding on 1/25000 scale have been drawn too. Long term monitoring and analysises have been done for direction of hydrological investigation. An isohiyetal map was prepared for the investigation area and nearly. A hydrological budget has been prepared using with Thornthwait method by using the data from meteorological stations in Şuhut and Afyon. Water table maps were drawn by means of deep and shallow boreholes in the plain and flow direction has been determined. Water which was collected at boreholes was chemically analysed to determine the characteristics of water for domestic use, irrigation and industrial purposes. In order to achieve this, water has been classified according to chemical content and use purpose by means of Wilcox, USA Salinity Laboratory, equilubrium of calsium, Piper and Schoeller diagrams and similarities in the origins of waters were investigated. According to chemically analysis results, ionization abilitie map of this area on 1/25000 scale have been drawn. In addition, the anion and cation concentrations were determined and the results were interpreted. During the study, a groundwater budget of Şuhut Plain was prepared in the light of obtained data and optimum output of groundwater has been calculated. KEY WORDS: Şuhut Plain, Hydrogeology