The Quality on marble cutting and polishing technology
Mermer kesme ve cilalama teknolojisinde kalite
  1. Tez No: 95130
  2. Yazar: AYLİN ÖZDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK ÖZKAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ill ÖZET Günümüzde mermer teknolojisinin önemi giderek artmaktadır. Artan rekabet, mermerlerin kesimi ve parlatılmasında daha ekonomik olmayı zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda, mermerlerin işleme sürecinde detay araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, mermerlerin fabrika işletmeciliğinde ST kesim performansı ve dar silim hattı performans analizleri yapılarak, farklı mermer türleri için değerlendirmeler yapılmıştır. ST kesim hıza ile mermerlerin dayanımları arasında ilişki bulunmuş, bu ilişkinin kesim randımanları üzerindeki etkisi formülüze edilmiştir. Mermer işletmecilerinin pratik olarak kullanılabileceği sonuçlar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: ST Kesimi, Mermer Cilalama, Kesim ve Cilalama Performansı, Mermer İşlemeciliği.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Nowadays, the marble technology is becoming very popular day by day. Also increasing economical competition in marble production require to economize the costs of cutting and polishing. For this reason, the detailed research study is needed in marble processing. In this research work, the ST sawing performance together with performance of operations on narrow polishing of marble plates and tiles are analysed for different kind of marble types. A relationship found between cuttig speed of ST and the resistance of marble types, and the effect on cutting performance of this relationship is formulated. As a result, practical solutions obtained in this study can be used by marble operators. KEY WORDS: Cutting Disc (ST), Marble Polishing, Cutting and Sawing Performance, Marble Processing.