Bozulmuş glukoz toleransı tespit edilen gebelerde pankreas ekzokrin yetmezliğinin değerlendirilmesi
Evaluationof pancreatic exocrineinsufficiencyin pregnant women with impaired glucose tolerance
- Tez No: 951342
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bozulmuş Glukoz Toleransı (BGT) tanısı almış gebelerde pankreasın ekzokrin fonksiyonlarını fekal elastaz-1 düzeyleri ve Pankreatik ekzokrin yetersizlik (PEY)ölçek skorları aracılığıyla değerlendirmek ve bu parametrelerin klinik ve obstetrik sonuçlarla ilişkisini incelemek. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışmaya, 24–28. gebelik haftaları arasında Oral Glukoz Tolerans Test (OGTT) yapılan ve BGT tanısı almış 57 gebe ile normoglisemik 57 kontrol hastası dâhil edildi. Fekal elastaz-1 düzeyleri ölçüldü ve PEY anketi uygulandı. Katılımcıların klinik verileri, obstetrik öyküleri, laboratuvar parametreleri ve perinatal sonuçları kaydedilerek SPSS 26.0 programı ile analiz edildi. Değişkenler arası ilişkiler korelasyon ve regresyon analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Fekal elastaz-1 düzeyleri, BGT grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşüktü (p=0,026). PEY skorları açısından iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the exocrine pancreatic function in pregnant women diagnosed with impaired glucose tolerance (IGT) by measuring fecal elastase-1 levels and Pancreatic exocrine insufficiencyquestionnaire (PEI-Q) symptom scores, and to examine the relationship of these parameters with clinical and obstetric outcomes. Methods: This cross-sectional study included 57 pregnant women diagnosed with IGT between 24–28 weeks of gestation based on Oral Glucose Tolerance Test (OGTT) results and 57 normoglycemic pregnant women as controls. Fecal elastase-1 levels were measured and the PEI-Q symptom questionnaire was administered. Clinical characteristics, obstetric history, laboratory parameters, and perinatal outcomes were recorded and analyzed using SPSS version 26.0. Correlation and regression analyses were conducted to assess relationships between variables. Results: Fecal elastase-1 levels were significantly lower in the IGT group compared to the control group (p=0.026). No significant difference was found between the groups in PEI symptom scores (p>0.05).