Aydın bölgesinde bazı pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of the yield and quality components of different cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties in Aydın region
  1. Tez No: 951367
  2. Yazar: DENİZ ALP AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER CANAVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Önemli bir pamuk üretim bölgesi olan Aydın/Söke'de yetiştirilmekte olan pamuk çeşitlerinin verim ve verim komponentleri ile kalite özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada Gossypium hirsutum L. türüne ait, Lazer, Armada, Ramses, BA1010, BA911, BA3008, May 455, Bonus, Türkan, Livzara, Fiona ve Maya çeşitleri kullanılmıştır. Çalışma Tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak Aydın/Söke de yürütülmüştür. Araştırmada kütlü pamuk verimi, bitki boyu, koza sayısı, koza kütlü ağırlığı, ilk koza açma süresi, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, çiçeklenme gün süresi, taraklanma gün süresi, çırçır randımanı, lif uzunluğu, lif inceliği, lif kopma dayanıklılığı v gibi özellikler incelenmiştir. Çalışma sonucunda; 12 pamuk çeşidi arasında bitki boyu 89.50 cm ile 109.50 cm, odun dalı sayısı 1.5-2.5 adet/bitki, meyve dalı sayısı 10.50-13.50 adet/bitki, koza sayısı 13.50-18.75 adet/bitki, lif inceliği 5.07-5.53 mic., lif kopma dayanıklılığının 31.06-36.2 g/tex, lif uzunluğu 30.09-35.027 mm., çırçır randımanı % 40.95-43.50, koza kütlü ağırlığının 5.17-5.70 g, taraklanma gün süresi 38.00-42.00, çiçeklenme gün süresi 55.50-62.75 gün, ilk koza açma süresi 108.75-116.25 gün, kütlü pamuk verimi 532.75-686.00 kg/da arasında değişim göstermiştir. Elde edilen bulgular neticesinde; Aydın bölgesi için BA 3008 ve BA 1010 pamuk çeşitlerinin kütlü verimi ve koza sayısı gibi özelliklerde ön plana çıkmasından dolayı bölge şartları için uygun olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yield and yield components and quality traits of cotton varieties grown in Aydın/Söke, an important cotton production region, were investigated. In the study, Lazer, Armada, Ramses, BA1010, BA911, BA3008, May 455, Bonus, Türkan, Livzara, Fiona and Maya varieties of Gossypium hirsutum L. were used. The study was carried out in Aydın/Söke using a randomized block design with four replications. In the study, cotton boll yield, plant height, boll number, boll weight, first boll opening time, wood branch number, fruit branch number, flowering day duration, the day of first brakte leaf, ginning outturn, fiber length, fiber fineness, fiber strenght were investigated. As a result of the study; Among the 12 cotton varieties, plant height ranged between 89.50 cm and 109.50 cm, the number of monopodial branches measured at 1.5-2.5 number/plant, the number of sympodial branches 10.50-13.50 number/plant, the number of bolls was 13.50-18.75 number/plant, fiber length 30.09-35.02 mm., fiber fineness was 5.07-5.53 mic., fiber strength was 31.06-36.2 g/tex, ginning outturn was 40.95-43.50%, the boll weight was 5.17-5.70 g, the day of first brakte leaf 38.00-42.00, flowering day period was 55.50-62.75 days, first boll opening period was 108.75-116.25 days, and the cotton boll yield was ranged from 532.75 to 686.00 kg/da. As a result of the findings; For the Aydin region, BA 3008 and BA 1010 cotton varieties were found to be suitable for the regional conditions due to their prominent features such as seed yield and boll number.