GÖÇ VE İSTİHDAM: GAZİANTEP'TE YAŞAYAN SURİYELİ KADINLARIN MESLEKİ EĞİTİM KURS DENEYİMLERİ
MIGRATION AND EMPLOYMENT: VOCATIONAL TRAINING COURSE EXPERIENCES OF SYRIAN WOMEN LIVING IN GAZIANTEP
- Tez No: 951368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY LEYLA KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışması, göç ve istihdam bağlamında Türkiye'de meslek edindirme kurslarına katılan göçmen kadınların gündelik deneyimlerini ve bu kursların istihdam potansiyeline etkisini anlamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi ve feminist bir bakış açısıyla yürütülen çalışmada, göç kuramları, Türkiye'de hayat boyu öğrenme kapsamında uygulanan meslek edindirme kursları ve uyum politikaları kuramsal çerçeveyi oluşturmuştur. Araştırma kapsamında 2024 yılında Gaziantep ilinde bulunan yedi meslek edindirme kursuna devam eden 20 Suriyeli kadınla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, kursların kadınların toplumsal yaşama katılımını artırdığını, psikolojik ve sosyal yaşamlarında olumlu etkiler yarattığını, sosyal ağlar kurmalarını kolaylaştırdığını ve kendilerine olan güvenlerini artırarak toplumsal cinsiyet rollerinin dönüşümüne yönelik belirli bir potansiyel barındırdığını göstermektedir. Ancak tüm bu olumlu etkilerine karşın kursların istihdama doğrudan katkısı sınırlı kalmakta; bu durum yapısal eşitsizlikler, kadınların bakım yükümlülükleri, yasal statü sorunları ve kursların işleyiş politikaları gibi çok katmanlı nedenlerle açıklanabilmektedir. Sonuç olarak, kursların sosyal ve psikolojik faydaları yadsınamazken, istihdamı artırıcı etkilerinin gerçekleşebilmesi için daha kapsayıcı ve yapısal dönüşümleri hedefleyen politikalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the everyday experiences of migrant women participating in vocational training courses in Turkey within the context of migration and employment, and to examine the impact of these courses on their employment potential. The study was conducted using a qualitative research method and a feminist perspective, with a theoretical framework based on migration theories, the implementation of vocational training courses within Turkey's lifelong learning policies, and the country's integration policies for foreigners. In 2024, in-depth interviews were conducted with 20 Syrian women attending seven vocational training courses in the province of Gaziantep. The findings reveal that these courses increase women's participation in social life, have a positive impact on their psychological and social well-being, facilitate the development of social networks, and foster self-confidence, even creating potential for the transformation of traditional gender roles. However, despite these positive social effects, the direct contribution of the courses to employment remains limited. This limitation can be explained by multiple factors such as structural inequalities, women's caregiving responsibilities, issues related to legal status, and the operational policies of the courses. In conclusion, while the social and psychological benefits of vocational training courses are undeniable, realizing their potential to enhance employment opportunities requires more inclusive policies that aim for structural transformation.