Dolgu barajlarda gövde stabilitesinin incelenmesi Hisarköy Göleti (Burdur-Ağlasun)
Investigation of stability of the core for the earth-fill dam
  1. Tez No: 95138
  2. Yazar: LEYLA DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET İnceleme alanı Burdur ili- Ağlasun ilçesine bağlı Hisarköy'ün kuzeydoğusunda yer alan Hisarköy Göleti ve çevresini kapsar. Çalışmanın amacı Hisarköy Göleti yapımında kullanılacak dolgu malzemesinin belirlenmesi ve bu malzemeler ile oluşturulacak gövde stabilitesinin incelenmesidir. inceleme alam ve çevresinde Otokton ve Allokton konumlu birimler yer alır. Otokton konumlu birimler Senomaniyen yaşlı Davraz kireçtaşı, Burdigaliyen yaşlı Ağlasun formasyonu ve Orta-Üst Miyosen yaşlı Aksu formasyonu ile Kuvaterner yaşlı Alüvyon olarak verilebilir. Allokton konumlu birimler ise oluşum yaşı Jura-Kretase, çalışma alanına yerleşim yaşı ise Alt Miyosen sonrası olan Akdağ kireçtaşı ve bu kireçtaşlan ile birlikte inceleme alanına aynı zamanda yerleşen İsparta Ofiyolitik karmaşığı olarak sıralanabilir. Hisarköy göletinin dolgu malzemesinin özelliklerinin belirlenmesi amacıyla farklı sahalardan geçirimsiz, geçirimli, yangeçirimli filtre ve kaya malzemesi örnekleri alınmıştır. Alman malzemelerden laboratuarda gerekli fiziksel ve mekanik deneyler yapılmış ve deney sonuçlarına gore gövdede kullanmaya uygun oldukları tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada Köy Hizmetlerine ait Gölet Gövdeleri dizaynı kriterlerine göre memba şevi 1/3, mansap şevi 1 / 2.5 ve geçirimsiz kil çekirdek şevi 1/1 alınmıştır. Stabiliite hesaplarında gölet gövdesi susuz, doğal ve deprem kuvvetleri etkisi altında olması halleri için Bishop analiz yöntemi ve bu yöntemle analiz yapan Slope bilgisayar programı kullamlmıştır. Susuz doğal hali için en küçük güvenlik sayısı 1.692, deprem kuvveti etkisi altında susuz hali için en küçük güvenlik sayısı 1.307 bulunmuş ve bu değerlere göre gölet gövdesinin emniyetli olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Gölet, Dolgu Malzemesi, Stabilite
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Investigation area covers Hisarköy earth-fill dam and its surroundings which is situated in the northeast part of Hisarköy of Burdur - Ağlasun. Aim of the investigation is to determine the rock and soil properties of embankment material that is going to be used during the construction of Hisarköy earth-fill dam and to examine the stability of the core for the earth-fill dam. Autochthenous and Allochthonous formation take place an and around of the study area. The Autochthenous formations in the study area: stratigrophically are as follows; Senomanion aged Davraz limestone, Burdigalian aged Ağlasun formation; Middle- Upper Miosen aged Aksu formation and Quaternary alluvium, which is the youngest formation. The Allochthonous formations in the research area, from bottom to top are: Akdağ limestone of which settlement age in the area is Lower Miosen whereas its formation age is Jura-Cretaceous, and İsparta Ophiolitic melange that was formed at the same time period with Akdağ limestone. Some impermeable, permeable, semi-permeable, rock and filter material samples were taken from different sites of the investigation area in order to find out the geotechnical properties of embankment material of Hisarköy earth-fill dam. Physical and mechanical laboratory experiments were performed on these gothered samples and according to their results it is found out that they are appropriate for the construction of the core of earth- fill dam. KEY WORDS: Dam, Earth-fill, Stability