Yüksek frekans elektromagnetik dalgaların iletimi
Trasmission of high frequency electromagnetic waves
- Tez No: 95139
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Geleceklerini sağlam temellere oturtmak isteyen toplumlar, gererkli sayıda nitelikli insan gücünü yetiştirmek için eğitime değer vermek ve ona bilimsel ve teknolojik bir nitelik kazandırmak mecburiyetindedirler. Eğitim, en yeni bilgiyi en kısa zamanda ele geçirmekle elde edilir. Bu sebepten ötürü insanların birbirleriyle haberleşmesi büyük önem kazanmaktadır. Geçkdiğimiz son yüzyıl içerisinde haberleşme adına büyük gelişmeler yaşanmıştır. Bundan kırk yıl önce bir radyoya bile sahip olamayan insanımız bugün internet sayesinde istediği bilgiye istediği anda ulaşır olmuştur. Televizyon yayınlarının başlangıcı 1930'lu yıllara dayanmaktadır, ilk yapılan çalışmalarda resim sinyali, mekanik yollar ile elektrik sinyaline dönüştürülüp radyo dalgaları ile yayınlanmıştır. II: Dünya savaşı sırasında bu alanda yeterli bir çalışma yapılamadığı için 1948 yılma kadar önemli bir gelişme sağlanamamıştır. İlk renkli televizyon yayam sistemi olan NTSC 1948 yılında Amerika Birleşik Devletleri' nde, SECAM 1957'de Fransa'da ve PAL 1961'de Bati Almanya'da uygulanmaya başlamasıyla televizyon yayıncılığı bir sektör haline gelmeye başlamıştır. Stüdyolar da hazırlanan programların televizyon alıcılarına ulaştrnlamsı için çok çeşitli metodlar kmlanılmıştır. İlk olarak bir VHF vericisi ile stüdyo civarına yapılan yayınlar, zaman içerisinde geliştirilen metodlar ile bugün dünyanın her tararına ulaştuılabilmektedir. Uydu teknolojisinde elde edilen gelişmeler televizyon yayınlarının çok uzak noktalara çok basit bir şekilde iletilebilmesini mümkün kılmaktadır. Fakat yerel çapta yaym yapan televizyon istasyonlarının uydulardan bir kanal kiralaması ekonomik açıdan çok pahalıya mal olmaktadır. Bu nedenle kısa mesafelere yayınların aktanlamsmda en ideal yol radyo link sistemidir. Bu çalışmada elektromagnetik dalgaların hava ortamında yayılma prensipleri, Televizyon smydlerinin uzak noktalara iletilmesinde kullanılan televizyon vericilerinin çalışma prensibleri UFJF yayıncılığındaki kapsama alam problerrderinin giderilmesi, radyo link sistemi dizaynı, radyo link sistemlerinin performansınıVI etkileyen faktörler tanıtılmış ve İsparta Süleyman Demirel Üniversitesi'ndenlsparta Kirazlıdere mevkisine yapılan televizyon radyo link sistemi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Televizyon, verici, radyolink
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT The communities that want to base their future on sound foundations have to place importance on education and do their best to make it scientifically and technologically oriented in order to bring up sufficient numbers of qualified man - power. Education and training is achieved by obtaining the most up - to - date knowledge and information. Therefore, communication among people has become of vital importance in ourtime. During the past century, diramatic developments took place in communication. Today, our people, who did not even have a radio about 40 years ago, have had the means of reaching to any information at any time by means of internet. The begining of television broadcasting goes back to 1930's. The first trials started by broadcasting picture signals through radio waves which had been changed from electrical signals by mechanical means. Because that adequate studies were not carried out in this field during the II. World War, noticeable achievements did not take place until 1948. Television broadcasting started to become a special sector when NTSC started in the United States in 1948, SECAM in France in 1957, and PAL in West Germany in 1961. Various techniques have been used to convey t.v. programs prepared in studios to television receivers. Broadcasts which were first delivered by a VHF transmitter in the vicinity of the studio now can be transmitted all over the world thanks to the techniques developed in time. Owing to developments in satellite technology, television broadcasts can be transmitted to far - away places by means of a very simple way. However, it is too expensive for the local t.v. stations to hire a channel of a satellite. Therefore, the best way to broadcast to short distances is to employ the radio link system. In this research, the principles of spreading of electromagnetic waves in air, the principles of runnnig of television transmitters that are used to transmit television signals to distant points, eradication of covering area problems in UHF broadcasting,vuı and factors affecting the performance of radio link system design and radio link systems have been discussed. Also, television radyolink which is established from Süleyman Demirel Universty Campus to Kirazlidere in İsparta has been designed. KEY WORDS: television, transmitter, radiolink