Doğal taş işletmeciliğinde silim taşı teknolojisinin geliştirilmesi
The improment of abrasive technology in natural stones
  1. Tez No: 95137
  2. Yazar: ÖMER GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. DURSUN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, doğal taşların silinip parlatılmasında kullanılan silim taşlarının üretiminden ve bilinçsiz kullanımından kaynaklanan problemlerinin neler olduğunu ortaya konulmuş ve bu problemlerin nasıl giderileceği açıklanarak, ülkemiz doğal taş sektörünün gelişimine bir ivme kazandırmak amaçlanmıştır. Yine bu çalışmanın laboratuvar aşamasında, pomzanın yüksek aşındırma ve özellikle parlatma yeteneğinden faydalanarak, S.D.Ü. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi laboraruvarlannda matriks yapıda pomza kullanmak suretiyle abrasiv üretimi yapılmıştır. Bu vesileyle pomzanın doğaltaş sektöründe silme parlatma işlemlerinde kullanılan abrasivlerin üretimlerinde kullanımı araştırılmıştır. Matriks yapıda pomza kullanılarak deneme üretimleri gerçekleştirilen abrasivler, mermer plakalar üzerinde tecrübe edilmiş ve Gloss Checker yöntemiyle tespit edilen ortalama parlatma performansının % 97 gibi aranılan bir değere ulaşması doğaltaşların silme ve parlatma işlemlerinde pomzanın kullanılmasının gerekliliği olarak değerlendirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Abrasiv, Pomza, Parlatma
Özet (Çeviri)
In this thesis, the problems caused from the production of marble abrasives and for their wrong usage in the polishing cycles in marble technology were comprehensively analyzed experimentally. By explaining some sort of solutions about these problems, the rapid acceleration for the marble sector was aimed. A comprehensive laboratory work was carried out to produce the marble abrasive stone in a new mixture form. Because of its abrasion and its high polishing abilities, the grinded pumicite was used for the matrix structure. The produced abrasive stone was developed for different matrix structures. All of these forms were produced in the marble technology laboratory of Süleyman Demirel University in İsparta. Thus, the usability of new pumicite matrix form of abrasive stones were analyzed in the polishing and abrasion process of natural stone sector. The capacity of abrasion and polishing properties of the new form of abrasives were tested on hard and crystallized marble slabs in different marble processing factories. The Gloss Checker testify method was particularly applied on these analysis to define the abrasion and polishing performance of pumicite matrix form of abrasives. According to experimental research findings, development of a new matrix form of abrasive requirement for the polishing and abrasion of marble was revealed out. KEY WORDS : Abrasive, Pumice, Polishing