Sokak fotoğrafında estetik bağlamda nesne ve anlam
Object and meaning in aesthetic context in street photography
  1. Tez No: 951407
  2. Yazar: HÜRÜ ÖZLÜK
  3. Danışmanlar: PROF. SEÇKİN TERCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu eser metni, sokak fotoğrafında nesne ve anlam arasındaki ilişkiyi estetik bir bağlamda analiz etmeyi amaçlamaktadır. İlk bölümde estetik kavramı sanat felsefesi üzerinden sorgulanmakta; estetik, nesne ve anlam kavramları analiz edilerek estetik deneyimlerin bireysel ve toplumsal ortamlarda nasıl şekillendiği tartışılmaktadır. Bu kapsamda estetik değerlerin öznelliği ve nesnelliği ile bu kavramların fotoğraf alanında nasıl bir yere sahip olduğu üzerine araştırmalar yapılmakta, Platon, Kant, Hegel... gibi filozofların ve fotoğraf alanında çalışan kuramcıların metinleri ve kitapları bu bölümdeki temel kavramlara ilişkin görüşleri üzerinden değerlendirilmektedir. İkinci bölümde fotoğrafın ve sokak fotoğrafının tanımı ve tarihsel süreci, bu alanda ortaya çıkışından bu yana geçirdiği teknik evrim ve toplumsal değişimlerle ilişkisi ele alınmakta; sokak fotoğrafının nasıl bir estetik temsil alanı haline geldiği anlaşılmaya çalışılmaktadır. Bu bölümde ayrıca sokak fotoğrafında estetik ve temsile odaklanılmaktadır; bu bağlamda estetik değerlerin nesneleştirilmesi ve sokak yaşamının dinamiklerinin nasıl temsil edildiği örnek fotoğrafçıların üç fotoğrafı üzerinden ele alınmaktadır. Bu doğrultuda Eugene Atget, Andre Kertész, Walker Evans, Henri Cartier-Bresson, Garry Winogrand ve Vivian Maier gibi Türkiye'den ve dünyadan sokak fotoğrafçılarının çalışmaları, sıradan anların ve nesnelerin estetik bağlamı üzerinden analiz edilmekte ve yorumlanmaktadır. Sonuç bölümünde, sokak fotoğrafının sadece bir görüntüleme aracı değil, aynı zamanda toplumsal belleğin bir taşıyıcısı olduğu vurgulanmaktadır. Estetik ve anlamın bir arada var olma biçimleri, izleyiciyle kurulan iletişim üzerinden şekillenmektedir. Sokaktaki bir nesne, kadraj içinde yeni bir bağlam kazanarak kültürel ve toplumsal kodların bir yansıması haline gelmektedir. Günümüzde sokak fotoğrafçıları, kent yaşamının karmaşık doğasını belgeleyerek hem tarihsel bir tanıklığın hem de sanatsal bir ifade alanının oluşmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda sokak fotoğrafları, estetik değerleri toplumsal gerçeklikle birleştiren güçlü bir ifade aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, sokak fotoğrafında estetiğin rolü, fotoğrafın felsefi, tarihsel ve uygulama boyutlarıyla incelenmiş, nesne ve anlam ilişkisinin bu alana dair bir değerlendirmesi yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work aims to analyze the relationship between object and meaning in street photography in an aesthetic context. In the first part, the concept of aesthetics is questioned through the philosophy of art; the concepts of aesthetics, object and meaning are analyzed and it is discussed how aesthetic experiences are shaped in individual and social environments. In this context, research is conducted on the subjectivity and objectivity of aesthetic values and how these concepts have a place in the field of photography, and the texts and books of philosophers such as Plato, Kant, Hegel... and theorists working in the field of photography are evaluated through their views on the basic concepts in this section. In the second chapter, the historical process and definition of photography and street photography, its technical evolution since its origin and its relationship with social changes are discussed; it is tried to understand how street photography has become a field of aesthetic representation. This section also focuses on aesthetics and representation in street photography; in this context, the objectification of aesthetic values and how the dynamics of street life are represented are discussed through three photographs of model photographers. Accordingly, the works of street photographers from Turkey and around the world such as Eugene Atget, Andre Kertész, Walker Evans, Henri Cartier-Bresson, Garry Winogrand and Vivian Maier are analyzed and interpreted through the aesthetic context of ordinary moments and objects. In the conclusion, it is emphasized that street photography is not only an imaging medium but also a carrier of social memory. The ways in which aesthetics and meaning coexist are shaped by the communication established with the viewer. An object on the street gains a new context within the frame and becomes a reflection of cultural and social codes. Today, street photographers document the complex nature of urban life, creating both a historical testimony and a space for artistic expression. In this context, street photography stands out as a powerful means of expression that combines aesthetic values with social reality. In this study, the role of aesthetics in street photography is examined from the philosophical, historical and practical dimensions of photography, and an evaluation of the relationship between object and meaning in this field is tried to be made.