Türk ve Suriyeli ergenlerin toplumsal cinsiyet algısı ve gelecek beklentilerinin incelenmesi
Investigation of gender perceptions and future expectation of Turkish and Syrian adolescents
  1. Tez No: 951408
  2. Yazar: FEYZA KARAÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın temel amacı lisede öğrenim gören kız öğrencilerin toplumsal cinsiyet algıları ve gelecek beklentileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bulunan beş Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi' nde 9-12. Sınıf kademesinde öğrenim görmekte olan 386 kız öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerin 208' i Türk vatandaşı, 178' i Suriye uyruklu öğrencilerdir. Araştırmada Toplumsal Cinsiyet Ölçeği- Ergen Formu, Gelecek Vizyonları Ölçeği ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Çalışmada, toplumsal cinsiyet algısı ve gelecek beklentisi değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Türk ve Suriyeli ergenlerin geleneksel ve eşitlikçi toplumsal cinsiyet algıları ve gelecek beklentilerinin uyruğa göre farklılaştığı görülmüştür. Türk ergenlerin eşitlikçi cinsiyet algısı puanları Suriyeli öğrencilerden yüksek bulunmuştur. Suriyeli ergenlerin gelecek beklentilerinin Türk ergenlerden yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Demografik değişkenler açısından incelendiğinde toplumsal cinsiyet algısının okul türüne göre farklılaştığı, gelecek beklentilerinin ise okul türüne göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Öğrencilerin kardeş sayısı ile geleneksel toplumsal cinsiyet algısı arasında düşük düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuş, kardeş sayısı ile eşitlikçi toplumsal cinsiyet algısı ve gelecek beklentileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ergenlerin geleneksel toplumsal cinsiyet algısının anne eğitim düzeyine göre farklılaştığı, eşitlikçi toplumsal cinsiyet algısının ve gelecek beklentilerini anne eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between gender perceptions and future expectations of female high school students. The study group of the research consists of 386 female students studying at the 9th-12th grade level in five Anatolian High Schools and Anatolian Imam Hatip High Schools in Şahinbey district of Gaziantep province. Of these students, 208 were Turkish citizens and 178 were Syrian nationals. Gender Scale-Adolescent Form, Future Visions Scale and demographic information form were used in the study. The data obtained were analysed with SPSS 25.0 package programme. In the study, no significant relationship was found between gender perception and future expectation variables. It was observed that traditional and egalitarian gender perceptions and future expectations of Turkish and Syrian adolescents differed according to nationality. The egalitarian gender perception scores of Turkish adolescents were higher than Syrian students. It was concluded that Syrian adolescents' future expectations were higher than Turkish adolescents. When analysed in terms of demographic variables, it was found that gender perception differed according to school type, while future expectations did not differ significantly according to school type. A low level positive and significant relationship was found between the number of siblings and traditional gender perception, while no significant relationship was found between the number of siblings and egalitarian gender perception and future expectations. It was observed that the traditional gender perception of adolescents differed according to the level of mother's education, while the egalitarian gender perception and future expectations did not differ significantly according to the level of mother's education.