Afyon ili jeotermal su sıcaklıklarına uygun güç çevrimlerinin modellenmesi, termodinamik ve termoekonomik analizi
Modeling of power cycles suitable for geothermal water temperatures in Afyon province, thermodynamics and thermoeconomics analysis
  1. Tez No: 951431
  2. Yazar: MUSTAFA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ilinde aktif olarak elektrik üretimi gerçekleştiren AFJET ORC (Organik Rankine Çevrim) Jeotermal Enerji Santrali'nin sıcaklık verileri esas alınarak Kalina çevrimi tasarlanmış ve çevrimin termodinamik ile termoekonomik performansı detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmanın temel amacı, orta seviye sıcaklığa sahip jeotermal kaynaklardan yararlanarak Kalina çevrimi sisteminin uygulanabilirliğini ve verimliliğini değerlendirmektir. Bu doğrultuda, jeotermal kaynak sıcaklığı 110 °C ve kaynak debisi 150 kg/s olarak kabul edilmiştir. Çalışma akışkanı olarak kullanılan amonyak-su karışımının termofiziksel özellikleri dikkate alınarak sistem parametreleri bilgisayar ortamında modellenmiş ve analizler Mühendislik Denklem Çözücü (EES) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada parametrik optimizasyon yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Kalina çevriminin enerji verimi %11,7 ve ekserji verimi %57,5 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca çevrimin net elektrik üretimi 3,70 MW olarak belirlenmiş, birim elektrik üretim maliyeti ise 0,0120 $/kWh olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a Kalina cycle was designed based on the temperature data of the AFJET ORC (Organic Rankine Cycle) Geothermal Power Plant, which is actively generating electricity in the province of Afyonkarahisar, and the thermodynamic and thermoeconomic performance of the cycle was thoroughly analyzed. The main objective of the study is to evaluate the feasibility and efficiency of the Kalina cycle system by utilizing medium-temperature geothermal resources. Accordingly, the geothermal source temperature was assumed to be 110 °C, and the source mass flow rate was taken as 150 kg/s. Considering the thermophysical properties of the working fluid, an ammonia-water mixture, the system parameters were modeled using computer software, and the analyses were carried out with Engineering Equation Solver (EES). Parametric optimization was performed in the study. As a result of the analyses, the energy efficiency of the Kalina cycle was calculated as 11,7%, and the exergy efficiency was found to be 57,5%. Additionally, the net electricity production of the cycle was determined to be 3,70 MW, and the unit electricity generation cost was calculated as 0,0120$/kWh.