Şizofreni tanısı olan birey ve aileler açısından aile desteği: Niteliksel bir çalışma
Family support for individuals and families diagnosed with schizophrenia: A qualitative study
  1. Tez No: 951447
  2. Yazar: FİLİZ AKGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma, Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde takibi yapılan şizofreni tanısı olan birey ve ailelerin görüş, beklenti ve deneyimleri çerçevesinde aile desteğini nasıl tanımladıklarını belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada nitel tanımlayıcı bir tasarım kullanılmıştır. Şizofreni tanısı olan birey ve ailelerin aile desteğine ilişkin görüşlerini, beklentilerini ve deneyimlerini belirlemek için yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma, Ocak-Haziran 2022 tarihleri arasında Kocaeli'de Toplum Ruh Sağlığı Merkezi'nde, veri doygunluğuna ulaşılana kadar 19 şizofreni tanısı olan birey ve 6 aile üyesinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, şizofreni tanısı olan bireylerin aile desteği tanımı ve beklentisi, aile üyesi aile desteği tanımı ve deneyimi olarak 2 kategori oluşturuldu. Şizofreni tanısı olan bireylerin aile desteği tanımı ve beklentisi kategorisinde maddi destek, duygusal destek, bakım desteği ve sosyalleşmeye destek olarak 4 tema belirlendi. Aile üyesi aile desteği tanımı ve deneyimi kategorisinde, maddi manevi destek, bakım desteği, sabırlı olmak ve kendi hayatından vazgeçmek olarak 4 tema belirlendi. Sonuç: Bu çalışma, şizofreni tanısı olan bireyler ve aile üyeleri açısından duygusal desteğin, aile desteğinin en önemli biçimi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, psikiyatri hemşireleri ve diğer ruh sağlığı çalışanlarının, duygusal desteği güçlendiren ve aileyi sürece aktif olarak dâhil eden bütüncül bakım yaklaşımlarını benimsemeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine how individuals diagnosed with schizophrenia and their families, who were followed up in the Community Mental Health Center, defined family support within the framework of their opinions, expectations, and experiences. Materials and Methods: A qualitative descriptive design was used in this study. Semi-structured, in-depth interviews were conducted to determine the views, expectations, and experiences of individuals with schizophrenia and their families regarding family support. The study was conducted between January and June 2022 at the Community Mental Health Center in Kocaeli with the participation of 19 individuals diagnosed with schizophrenia and 6 family members until data saturation was reached. Qualitative data were analyzed using content analysis. Results: In this study, 2 categories were created: individuals with schizophrenia's definition and expectation of family support, and family members' definition and experience of family support. In the category of definition and expectation of family support of individuals with schizophrenia, 4 themes were identified as financial support, emotional support, care and support for socialization. In the category of family members' definition and experience of family support, 4 themes were identified as financial and moral support, care, patience, and giving up one's own life. Conclusion: This study revealed that emotional support is the most important form of family support for individuals diagnosed with schizophrenia and their family members. In this regard, psychiatric nurses and other mental health professionals should adopt holistic care approaches that strengthen emotional support and actively involve the family in the process