Acil serviste istenen kraniyal bilgisayarlı tomografi görüntülemelerinin acil servis doktorlarının yorumu ileradyologların nöbet şartlarında hizmet alımı ve elektifşartlarda tekrar raporlatılmasıyla çıkanyorumlamaların farkı
The difference between the interpretation of cranialcomputed tomography imaging requested in the emergencydepartment by emergency department physicians and theinterpretation of radiologists under on-call conditions andre-reporting under elective conditions
  1. Tez No: 951446
  2. Yazar: EMİNE ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR DURMUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Acil serviste istenen kraniyal bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülemeleri için acil servis doktorları, nöbet şartlarında hizmet alımı usulü ile çalışan radyoloji doktorları ve elektif şartlarda radyoloji doktorlarının yorumlarının karşılaştırılarak acil servis hekiminin beyin BT'deki major patolojileri kendi yorumlamasıyla saptamasının hastanın tanı ve tedavisi için önemini hizmet alımı prosedürünün olumsuzluklarına rağmen göstermek hedeflenmiştir. Bu çalışmada 1 Ekim 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Acil Tıp kliniğine başvurmuş olan hastalardan kontrastsız beyin BT istenmiş olanlar retrospektif olarak analiz edilmiştir. Hastaların demografik verileri, başvuru şikayetleri, acil hekimi yorumu, hizmet alımı raporu ve elektif şartlarda yapılmış radyolog yorumları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmamıza %52 erkek, %48 kadın olmak üzere 2677 hasta dahil edilmiştir. Bütün hastaların yaşlarının ortanca değeri 52 (30-67) olarak hesaplanmıştır. Non-travmatik istem oranı %54,9 (n: 1471) bulunmuş, çekim nedenleri arasında %22,3 (n:597) oranıyla ile baş ağrısı en sık endikasyon saptanmıştır. Travma sebepli 1206 hastanın %22'sine (n:589) aynı seviyeden düşme endikasyonu ile çekim yapılmıştır. Hastaların %23,4'üne (n:626) en az bir konsültasyon ihtiyacı görülmesine rağmen %82,4'ü (n:2206) acil servisten taburcu edilmiştir. BT yorumlarına göre gruplar karşılaştırıldığında, hizmet alımı raporlarına göre 320 hastada, acil doktorlarının yorumuna göre 373 hastada, elektif radyoloji yorumlarına göre ise 381 hastada en az bir patoloji saptandığı kaydedilmiştir. Acil hekiminin saptadığı 54 patoloji, elektif şartlarda radyolog grubunun saptadığı 64 patolojinin hizmet alımı xii raporlarında görülmemiştir. Acil doktorları ve elektif radyoloji raporları tarafından tespit edilmesine rağmen hizmet alımı tarafından tespit edilmeyen en sık patolojilerin iskemik inme (n:14), subaraknoid kanama (n:10), kraniyal fraktür (n:9) ve nazal fraktür (n:8) olduğu görülmüştür. Acil hekimleri ile elektif şartlarda yorumlama yapan radyologlar arasında yüksek düzeyde uyumlu bulunmuştur. Acil serviste nöbet şartlarında yapılan kontrastsız beyin BT değerlendirmesinde hizmet alımı prosedürüyle yorumlanmış raporlar, hekimin tanı ve tedavi sürecini yürütmesinde hataya yol açabilmektedir. Bu nedenle acil tıp kliniklerinde çalışan hekimlerin BT görüntüsü yorumlaması tanısal açıdan önemlidir. Acil tıp kliniklerinde radyolojik görüntüleme değerlendirme için etkili eğitim programlarının ve hizmet alımı raporları için ise denetim sistemlerinin gerekliliği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to highlight the importance of emergency physicians' ability to interpret non-contrast cranial computed tomography (CT) scans in detecting major intracranial pathologies, despite the limitations of outsourced radiology services. The interpretations of emergency physicians were compared with those of radiologists working under outsourcing contracts during night shifts and radiologists reporting under elective conditions. This research involved a retrospective review of patients who underwent non-contrast cranial CT scans in the Emergency Department of Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between October 1 and December 31, 2023. Demographic data, presenting complaints, interpretations by emergency physicians, outsourced radiology reports, and elective radiology evaluations were compared. A total of 2,677 Subjects were enrolled (52% male, 48% female), with a median age of 52 years (IQR: 30–67). Non-traumatic indications accounted for 54.9% (n=1,471) of CT requests, with headache being the most frequent (22.3%, n=597). Among trauma cases (n=1,206), 22% (n=589) were due to falls from the same level. Although 23.4% (n=626) required at least one consultation, 82.4% (n=2,206) were discharged from the emergency department. Pathology detection rates were 11.9% in outsourced reports (n=320), 13.9% in emergency physicians' evaluations (n=373), and 14.2% in elective radiologist reports (n=381). Notably, 54 pathologies identified by emergency physicians and 64 detected by elective radiologists were not reported in the outsourced radiology interpretations. The most frequently missed pathologies by outsourced radiology services were found to be ischemic xiv stroke (n:14), subarachnoid hemorrhage (n:10), cranial fractures (n:9) and nasal fractures (n:8). A strong level of agreement was observed between emergency physicians and elective radiologists. Outsourced radiology reports in emergency settings can cause diagnostic errors. Therefore, emergency physicians need to be proficient in CT interpretation. The study emphasizes the necessity of comprehensive radiological training programs for emergency physicians and quality assurance systems for outsourced radiology services.