Farklı genotip ve yerleşim sıklıklarında toz ve pelet rasyonlarla beslenen broylerlerin büyüme eğrilerinin incelenmesi üzerine bir araştırma
An Investigation on growth curves of broilers which are fed with mash and pelleted diets in different genotypes and space allowances
  1. Tez No: 95146
  2. Yazar: ÖZGÜR KOŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ERENSAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırma, 360 adet broyler civcivin 180 'i Ross ve 1 80 'i A-3 olmak üzere 2 farklı genotip ile yüriitülmüştür. Civcivler 4 farklı yerleşim sıklığında, toz ve pelet yem formları ile 45 gün süreyle beslenmiştir. Civcivler deneme süresince 3 gün aralıklarla tartılmış ve yem tüketimleri her gün tespit edilmiştir. Tespit edilen veriler ile elde edilen eğriler, Gompertz modeli uygulanarak bulunan değerlerin eğrileri ile mukayese edilmiştir. R2 değerleri genel sürü için 0.996, Ross genotip gurubu için 0.996, A-3 genotip gurubu için 0.997, toz yem gurubu için 0.997 ve pelet yem gurubu için 0.996 olarak belirlenmiştir. Elde ettiğimiz veriler ve bu verilerden tahmin edilen parametrelerle oluşturulan iki eğri arasındaki farklılıklar R2 değerleri ve t-testi ile kontrol edilmiş ve aralarındaki farklılıklar istatistiki (P>0.05) olarak Önemli bulunmamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Broyler, Büyüme Eğrileri, Gompertz fonksiyonu.
Özet (Çeviri)
An Investigation on Growth Curves of Broilers Which are Fed with Mash and Pelleted Diets in Different Genotypes and Space Allowances.' In this study, 360 broiler chickens were used as 2 genotype groups (Ross and A-3 commercial broilers) and these 2 groups were divided by 2 sub groups (pelleted and mash form) and each of these sub groups were contained 4 different replacement densities. All groups were fed with mash feeds during first 24 days. Thereafter mash and pelleted feeds were given them until age of slaughtering (45* day). Birds were weighed at 3 days intervals and feed consumptions were recorded daily. Curves obtained from collected data were compared with curves of Gompertz model. R2 values were found (0.996, 0.996, 0.997, 0.997 and 0.996) for flock, Ross and A-3 (Arbor Acress) groups, mash and pelleted feed form groups respectively. Differences between two curves of obtained data and estimated parameters from these data were controlled by R2 values and t-test,and differences were not found statistically significant (P>0.05). KEY WORDS: Growth Curves, Gompertz Model, Broiler.