Yerleşim sıklığının BALB/c ve CD-1 genotipli farelerde bazı özellikler üzerine etkisi
The effect of housing density on some characteristics in BALB/c and CD-1 genotyping mice
- Tez No: 390052
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma laboratuvar hayvanı olarak kullanılacak BALB/c ve CD-1 genotipli farelerin farklı yerleşim sıklıklarında barındırılmasının canlı ağırlık, yem tüketimi, bağışıklık gücü, kortikosteron düzeyi, adrenal bez, dalak ile timus oranları, saldırgan davranışlar ve yaşama gücü üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Araştırma, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından Çalışma İzni almış özel bir Deney Hayvanları Laboratuvarında yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini BALB/c ve CD-1 genotiplerine ait, 8 haftalık yaşta 45'er olmak üzere toplam 90 dişi fare oluşturmuştur. Araştırma 2 farklı genotip ve 3 farklı yerleşim sıklığının etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Seçilen genotiplerden BALB/c için 140'er cm2'lik 3 bölmeye sırasıyla 2,3 ve 4 adet fare, CD-1 genotip için ise 200'er cm2'lik 3 bölmeye sırasıyla aynı şekilde 2,3 ve 4 adet fare yerleştirilmiştir. Toplam canlı ağırlıklar artış değerleri bakımından BALB/c genotipli farelerin K, D1 ve D2 grupları için sırasıyla 4.93; 5.30; 5.12 g, CD-1 genotipli farelerin K, D1 ve D2 grupları için ise sırasıyla 4.29; 3.84; 3.64 g olarak bulunmuştur. BALB/c genotipli farelerin grupları arasındaki farklılık önemsiz ancak CD-1 genotipli farelerin grupları arasındaki farklılık 9, 10, 11, 12.
Özet (Çeviri)
This study aims to show the effects of cage density on body weight, feed comsumption, immune system, corticostrone level, adrenal gland, spleen, thymus of BALB/c ve CD-1 mice. The research has been conducted in Private Experimental Animals Laboratory, Ankara. Experiment was carried out in a Private Experimental Animals Laboratory, totally 90 BALB/c and CD-1 genotype 8 weeks of age female mice were used equally (45 mice from each genotype). The cage space per animal was arranged as control (140 cm2/2 mouse), experimental 1 (140 cm2/ 3 mouse) and experimental 2 (140 cm2/ 4 mouse) for BALB/c genotypes. This spaces were (200 cm2/2 mouse), (200 cm2/ 3 mouse) and (200 cm2/ 4 mouse) for CD-1 genotypes respectively. Body weight gain; control, experiment 1 and 2 groups of BALB/c genotype mice were 4.93; 5.30; 5.12 g, control, experiment 1 and 2 groups of CD-1 genotype mice were 4.29; 3.84; 3.64 respectively.