Çimento sektöründe farin öğütme optimizasyonu
Optimisation of farine grinding in cement industry
- Tez No: 95147
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. E. CAFER ÇİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada, Göltaş Çimento Fabrikası farin öğütme biriminde yer alan bilyalı değirmenin çalışma şartları incelenmiş ve öğütme biriminden alınan numuneler üzerinde yapılan araştırmalar sonucu; değirmen besleme boyutu 25 mm ve devreden yük oram yaklaşık %80 olarak belirlenmiştir. Bu veriler normal bir öğütme şartlarına uygun olmadığından, öğütmeyi etkileyen parametrelerin optimum değerlerinin belirlenmesi ile yapılacak öğütmede zaman ve enerji tasarrufu sağlanabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Tezde, çimento sektöründe yaygın olarak kullanılan ufalama ekipmanları tanıtıldıktan sonra laboratuvar çalışmaları, bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar ve sonuçların tesiste uyarlanmasına ilişkin değerlendirmeler verilmiştir. Deneysel çalışmaların öncesinde yapılan tesis ölçümleri; değirmen besleme boyutunun gereğinden iri boyutta olduğunu, malzemenin değirmen içinde uzun süre kaldığını ve bunların sonucu olarak da birim miktar farin öğütmek için gereğinden daha fazla enerji tüketildiği belirlenmiştir. Laboratuvarda yapılan deney sonuçlarına göre; bilyalı değirmene beslenen hammadde boyutu 25 mm'den 5 mm'ye indirgenerek belirlenen optimum şartlarda yapılacak öğütmenin yaklaşık %20 enerji tasarrufu sağlayabileceği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Çimento, Farin, Bilyalı Değirmen, Öğütme
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, grinding experiments were conducted to determine optimum values of farine grinding of Göltaş Cement Plant. Prior to experimental studies, some in-situ measurements was taken from the farine unit of the plant and, evoluotion of these measurements was showed that actual feed size of the ball mill was about 25 mm. In addition to this, the recirculation load ratio of the unit was about 80%. Because of these results in abnormal for an optimum grinding operation, aim of this study is shown that grinding of farine under the optimum operation conditions would be able to save time and energy. In this thesis, communition equipments, which are commonly used in the cement industry, is comprehensively introduced and laboratory test works, results of these works are detailed. In addition to these, the results were examined to modificate operation condition of the farine unit of the plant. In-situ measurements where showed that both coarse feed size and long duration time could cause to consume extra energy. According to results of the experiments, reducing of the mill feed size from 25 mm to 5 mm and grinding under determined operation conditions would be able to obtaine 20% energy saving. KEY WORDS: Cement, Farine, Ball Mill, Grinding