Gördes (Manisa) kuzeydoğusunda yer alan metamorfik kayaçların kinematik özellikleri
Kinematic characteristics of metamorphic rocks located in the northeast of Gördes (Manisa)
- Tez No: 951460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KAMİL YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Gördes (Manisa) kuzeydoğusundaki metamorfitlerin kinematiği ve jeolojik konumu araştırılmıştır. Gnays-ortognays-migmatitler ile temsil olunan Menderes Masifi inceleme alanının temelini oluşturur. Menderes Masifi metamorfitleri çalışma sahasının doğusunda ofiyolitik kayaçlar tarafından düşük açılı tektonik dokanak ile üzerlenmektedir. Tektonik olarak yerleşen naplar Menderes Masifine ait kayaçlarda sünümlü ikincil yapıların gelişmesine yol açmıştır. Metamorfitlerde gözlenen bu ikincil yapılar, uzama lineasyonları ve foliasyonlar, mostra ve mikro ölçekli makaslama bandı klivajları ve asimetrik deforme mineralleri içermektedir. Tanımlanan kinematik verilerin değerlendirilmesi ile Menderes Masifini üzerleyen napın Kuzeydoğu'ya doğru hareket ettiği ortaya çıkmaktadır. Sünümlü deformasyon fazının Alpin orojenezi ile ilişkili olduğu ve bunu kesen gevrek deformasyon fazının ise Neotektonik dönemde yüksek açılı faylar ile temsil olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the kinematics and geological setting of the metamorphites in the northeast of Gördes (Manisa) were investigated. The Menderes Massif, represented by gneiss orthogneiss-migmatites, forms the base of the study area. The Menderes Massif metamorphics are overlain by ophiolitic rocks with a low-angle tectonic contact in the east of the study area. The tectonically emplaced nappes have led to the development of ductile secondary structures in the rocks of the Menderes Massif. These secondary structures observed in the metamorphites include stretching lineations and foliations, outcrop and micro-scale shear band cleavages and asymmetric deformed minerals. The evaluation of the defined kinematic data reveals that the nappe overlying the Menderes Massif moves towards the northeast. It was determined that the ductile deformation phase was related to the Alpine orogeny and the brittle deformation phase which cut the ductile structures was represented by high-angle faults in the Neotectonic period.