Salihli'nin (Manisa) beşeri ve ekonomik coğrafyası
Salihli's (Manisa) human and economical geography
- Tez No: 189338
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
SALİHLİ'NİN (MANİSA) BEŞERİ VE EKONOMİK COĞRAFYASIHasan Ozan BAŞKANÖZETAraştırma sahasını oluşturan Salihli, Manisa'ya bağlı bir ilçedir. Orta GedizHavzası'nda yer almakta olup, 130 243 ha yüzölçümüne ve ortalama 111 m yükseltiyesahiptir. İlçenin kuzeyinde Gördes, Köprübaşı, doğusunda Kula ve Alaşehir ilçeleri,güneyinde İzmir iline bağlı olan Ödemiş İlçesi batısında da Manisa ilinin Ahmetli İlçesibulunur.Gediz Grabeni üzerine kurulu olan saha, genç tektonik hareketlerleKıyıdan yaklaşık 90 km içeride olan Salihli; dağların kıyıya dikşekillenmiştir.uzanması nedeniyle azda olsa deniz etkisine maruz kalır. Araştırma sahasınındoğusundan Kula'ya doğru yükselti gittikçe artar ve iklim doğuya doğru gittikçekarasallaşır. Araştırma sahasında iklim genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ılıkve yağışlıdır.Sahanın bitki örtüsü iklim özellikleri, yükselti ve toprak özelliklerine bağlı olarakdeğişiklik gösterir. Bozdağlar'ın kuzey yamaçlarında kızılçam ve sarıçam ormanlarıgeniş yer tutarken, Dibek Dağı'nın güney yamaçlarındaki sahada meşe ormanları vemakiler yaygındır.Salihli, eski dönemlerden beri çevredeki yerleşmelerin pazar ihtiyaçlarınkarşılayan bir Pazar yeri olmuş bu durum sahanın gelişmesini sağlamıştır. Bugünkendisine bağlı bir belde olan Sart'a ait bir köy iken, günümüzde 149 151 kişiliknüfusuyla Gediz Ovası'nda, İzmir-Ankara karayolu üzerinde bulunan bir ilçedir.Araştırma sahasında 8 belde, 72 köy bulunmaktadır. Yerleşmeler çoğunluklasuyun bol olduğu, tarımın yapılabildiği ovalık alanlara; bazen de yüksek kesimlerdevadi boylarına kurulmuştur. Sahanın temel ekonomik geçim kaynağı tarım, hayvancılıkve ticarettir. Ancak burada önde gelen ekonomik etkinlik tarımdır. Özellikle çekirdeksizkurutmalık üzüm yetiştiriciliği oldukça yaygındır.Organize sanayi bölgesi kurulmuş olmasına karşın bu konuda gerekli yatırımdageç kalınmış ve gereken başarı henüz sağlanamamıştır. Araştırma sahası turizmpotansiyeli açısından oldukça zengin olmasına karşın bu potansiyel yeterincedeğerlendirilememiştir.Harita-Resim: 1- Hasan Ozan BAŞKAN_harita_tiff 2- Hasan OzanBAŞKAN_resim_pdf
Özet (Çeviri)
SALİHLİ?S (MANİSA) HUMAN AND ECONOMICAL GEOGRAPHYHasan Ozan BAŞKANABSTRACTSalihli, which is the topic of this research, is an administrative district of Manisa.It takes place on Middle Gediz Basin with its 130 243 square metres area and 111 maltitude. In the north part of the province there are Gördes, Köprübaşı provinces; inthe east part of it there are Kula and Alaşehir provinces , in the south part of it, thereare Ödemiş, the province of İzmir and in the west part of it, there is a province ofManisa which is called Ahmetli.The field, which is established on Gediz Graben, is formed by plate -tectonic,earth?s seismic activity. Although there is 90 km between seaside and Salihli, owing tothe mountain?s vertical stretch to the sea, there is a little effect of sea on climate ofSalihli. From the east part of the research field to Kula, altitude increases gradually andclimate becomes terrestrial. The climate is generally hot and arid in summer, warm andrainy in winter in the field of research.The features of the flora changes according to the climate features, altitude, andsoil features.On the north side of Bozdag there are forests of redpine and yellow pineand on the South slopes of Dibek Mountain there are oak forests and small trees.Since old eras Salihli has become a bazaar of people coming from near residentalareas to meet their needs so this provides development in the population of Salihli. Atfirst it was a village of Sart, which is a small municipality of it now, and currently it is anadministrative district on the overland route between İzmir-Ankara with its 149 151population.There are 8 municipalities and 72 villages in the field of research. Residentalareas can generally be established near the ample source of water, fields which arefertile for farming and sometimes on the high parts near the valleys. The main economicliving sources of the field of research are agriculture, livestock and trade. Butagriculture is the main one in this field. Especially growing of sultana, raisin is common.Although organised industrial area was founded, it did not the reach the level ofsuccess that had been expected because of the late investment. Despite of the fact thatthe field has the advantage of tourism industry, this potential has not been evaluatedappropriately.Map-Photograph: 1- Hasan Ozan BAŞKAN_harita_tiff 2- Hasan OzanBAŞKAN_resim_pdf