Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin öz yeterlilik ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi
Examination of the self-efficacy and life satisfaction levels of sports sciences faculty students
- Tez No: 951517
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin öz yeterlilik ve yaşam doyumu düzeylerini incelemektir. Araştırma, 2024-2025 Eğitim Öğretim yılı Spor Bilimleri Öğrencilerinin öz yeterlilik ve yaşam doyumu düzeylerini incelemek amacıyla karşılaştırmalı ve ilişkisel tarama modelinde planlanmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi beden eğitimi ve spor, yöneticilik, antrenörlük ve rekreasyon bölümünde okuyan toplam 772 öğrenci oluşturmuştur. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak; Genel Öz yeterlilik ve Yaşam Doyumu Ölçekleri kullanılmıştır. Ayrıca örnekleme ilişkin kişisel bilgileri toplamak amacıyla da Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım şartlarını karşıladığının anlaşılması üzerine bağımsız değişkenlerin grup sayısı iki olanlar için Bağımsız Gruplar t testi, grup sayısı ikiden fazla olanlar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), sürekli bağımsız değişkenler için ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Hata payı 0,05 alınmıştır. Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı ve kadın öğrencilerin puanlarının, erkek öğrencilerin puanlarına göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bunun yanı sıra sonuçlar bölüm, sınıf ve sertifika durumu değişkenine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığını ortaya koymuştur. Katılanların yer değişkenine göre öz yeterlikleri anlamlı bir şekilde farklılaşmakta ama yaşam doyumları bundan etkilenmemektedir. Araştırma sonucunda katılımcıların öz yeterlilik puanları ile yaşam doyumu puanları arasında pozitif yönlü düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Ek olarak spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları puanları ile yaşları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the self-efficacy and life satisfaction levels of the students of the Faculty of Sports Sciences. The research was planned in a comparative and relational survey model in order to examine the self-efficacy and life satisfaction levels of Sports Sciences Students in the 2023-2024 academic year. The sample group of the study consisted of a total of 772 students studying at Mersin University, Faculty of Sport Sciences. In this study, General Self-Efficacy and Life Satisfaction Scales were used as data collection tools. In addition, Demographic Information Form was used to collect personal information about the sample. In the analysis of the data, Independent Groups t-test was used for independent variables with two groups, One-Way Analysis of Variance ANOVA was used for those with more than two groups, and Pearson Correlation Analysis was used for continuous independent variables. The margin of error was taken as 0.05. It is seen that the scores of the students of the Faculty of Sport Sciences from the life satisfaction scale differ significantly according to the gender variable and the scores of female students are higher than the scores of male students. In addition, the results show that there is no significant difference according to the variables of department, class and certificate status. According to the location variable, their self-efficacy varies significantly, but their life satisfaction is not affected by this. As a result of the research, it is seen that there is a positive, low-level significant relationship between the participants' self-efficacy scores and life satisfaction scores. In addition, it is seen that there is no significant relationship between the scores of the sport sciences faculty students from the life satisfaction scale and their age.