Kayak antrenörlerinin mesleki öz yeterliklerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of ski coaches' professional self-efficacy in terms of various variables
- Tez No: 951516
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖÇALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma kayak antrenörlerinin mesleki öz yeterliklerini çeşitli değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, sporculuk geçmiş, kademesi, çalışma süresi ve yetiştirdiği milli sporcu sayısı) açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu araştırmaya gönüllü olarak katılan 99 kayak antrenörü oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Antrenör Öz Yeterlik ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçeğin alt boyutları (performans yeterliği, psikolojik yeterlik, öğretim yeterliği, kişilik edinme yeterliği ve yönetim yeterliği) çerçevesinde belirlenen değişkenler açısından incelemeler gerçekleştirilmiştir. Veri analizinden önce verilerin normal dağılım varsayımlarını karşılama durumları birlikte değerlendirilerek parametrik testlerin uygulanacağına karar verilmiştir. Verilerin analizinde frekans, yüzde, Bağımsız Gruplar T Testi ile Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. ANOVA sonuçlarına göre fark elde edilmesi durumunda çoklu karşılaştırma testlerine (LSD) başvurularak hangi gruplar arasında farkın anlamlı olduğu tespit edilmiş olup etki büyüklüğü de hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre cinsiyet, eğitim durumları, sporculuk geçmişi ve çalışma süresi değişkenleri bakımından kayak antrenörlerinin öz yeterlik ölçeği alt boyutlarında anlamlı bir fark olmadığı; yaş, kademe ve yetiştirilen milli sporcu sayısı bakımından ise anlamlı fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda yaş, kademe ve yetiştirilen milli sporcu sayısı antrenörlerin öz yeterlik algıları üzerinde belirleyici olduğu görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the professional self efficacy of ski coaches in terms of various variables (gender, age, educational status, athletic background, coaching level, length of service, and number of national athletes trained). The study sample consists of 99 ski coaches who participated voluntarily. The data collection instruments employed were a personal information form and the Coach Self Efficacy Scale. The analyses were conducted within the framework of the scale's subdimensions (performance efficacy, psychological efficacy, teaching efficacy, personality development efficacy, and management efficacy) against the specified variables. Prior to data analysis, the normality assumptions of the data distributions were jointly evaluated, and it was decided to employ parametric tests. Frequencies, percentages, Independent Samples t Test, and One Way Analysis of Variance (ANOVA) were used in the analysis. In the event of significant differences in ANOVA results, multiple comparison tests (LSD) were utilized to identify which groups differed significantly, and effect sizes were also calculated. According to the results, no significant differences were found in the subdimensions of the self efficacy scale of ski coaches with respect to gender, educational status, athletic background, and length of service; however, significant differences were observed with respect to age, coaching level, and number of national athletes trained. It is evident from the study findings that age, coaching level, and the number of national athletes trained are decisive factors in coaches' perceived self efficacy.