Küçük İskender şiirlerinde varoluş problemi
The problem of existence in the poems of Küçük İskender
  1. Tez No: 951555
  2. Yazar: ŞEVVAL GÜLİN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsanoğlu var olduğundan bu yana dünya ve kâinat içinde varoluşunun nedenlerini sorgulamış; buna bağlı olarak felsefenin de ana problemlerinden biri varlığı anlamak olmuştur. Özellikle 19. yüzyılda felsefi bakış açılarının çeşitlenmesi ve entelektüel düzeyde de olsa yaygınlık kazanmasının ardından, düşün adamlarının ve sanatçıların I. ve II. Dünya Savaşları sürecinde insani değerlerin altüst olduğuna şahit olması, varoluş düşüncesine daha da eğilmelerine neden olmuştur. Soren Kierkegaard'ın hayatı yaşama anlamını bireyin omuzlarına yükleyen anlayışı kısa sürede başta sanat olmak üzere pek çok disiplini etkilemiştir. Jean-Paul Sartre ve Albert Camus öncülüğünde edebiyatta karşılığını bulan ve bu vesileyle etki alanını genişleten anlayış, kısa sürede Türk edebiyatında da kendini göstermiştir. Bilhassa II. Yeni döneminde Edip Cansever, Turgut Uyar, Cemal Süreya, İlhan Berk vb. şairlerin eserlerinde insanın varoluşu, varoluşçu düşünce çerçevesinde ele alınmaya başlanır. İnsanın modern dünyada kendini bulma çabası, yalnızlığı, özgürlük kaygısı ve ölümün kaçınılmazlığı gibi temalar öne çıkmaya başlar. küçük İskender de bu zihin ikliminde doğmuş ve ilk eserlerini vermeye başlamış bir şair olarak varoluş sancılarını şiirlerinde dile getiren başat şairlerden biridir. Türk şiirinde bireysel ve toplumsal meseleleri sıra dışı bir dille ele alarak büyük bir etki yaratmıştır. Onun şiirlerinde, varoluş sancıları, ölüm, intihar, cinsellik, kimlik arayışı ve toplumsal eleştiriler yoğun bir şekilde işlenmiştir. Geleneksel normlara meydan okuyan tavrı, Türk edebiyatında bir yenilik olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, küçük İskender'in şiirlerinde yoğun biçimde yer alan cinsellik, ölüm, yalnızlık, yabancılaşma ve özgürlük temaları üzerinden varoluşçu düşüncenin izlerini sürmek ve bu temaların nasıl estetize edildiğini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of humanity, human beings have questioned the reasons for their existence within the world and the universe; accordingly, one of the central problems of philosophy has been the effort to comprehend existence. Particularly in the 19th century, with the diversification of philosophical perspectives and their increasing prevalence—albeit at an intellectual level—the observation by thinkers and artists that human values were upended during the First and Second World Wars led to a deeper engagement with existentialist thought. Søren Kierkegaard's understanding, which places the burden of giving meaning to life on the individual, soon influenced many disciplines, especially the arts. This approach, which found expression in literature primarily through the works of Jean-Paul Sartre and Albert Camus, rapidly expanded its sphere of influence and made its presence felt in Turkish literature as well. Especially during the“Second New”(İkinci Yeni) movement, poets such as Edip Cansever, Turgut Uyar, Cemal Süreya, and İlhan Berk began to address the human condition within the framework of existentialist philosophy. Themes such as the individual's quest for selfhood in the modern world, solitude, the anxiety of freedom, and the inevitability of death became increasingly prominent. As a poet who emerged within this intellectual climate and began publishing his early works under its influence, küçük İskender is one of the leading figures who voiced existential anguish in his poetry. He made a significant impact on Turkish poetry by addressing both personal and societal issues through an unconventional and distinctive language. His poems intensely explore themes such as existential suffering, death, suicide, sexuality, identity struggles, and social critique. His defiant stance against traditional norms has been regarded as a breakthrough in Turkish literature. The aim of this study is to trace the influence of existentialist thought through the prominent themes of sexuality, death, loneliness, alienation, and freedom in the poetry of küçük İskender, and to analyze how these themes are aestheticized within the poetic discourse.