Türk sineması film adlarında oksimoron
Oxymoron in Turkish cinema film titles
  1. Tez No: 951554
  2. Yazar: EBRU YAYLAÇİÇEĞİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERENOĞLU ATAİZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışma, Türk sinemasında film adlarında yer alan oksimoron yapıların dilsel ve anlamsal açılardan sistematik biçimde incelenmesini amaçlamaktadır. Oksimoron; zıt anlamlı sözcüklerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan, anlatımı etkili kılan ve okuyucuda ya da izleyicide şaşkınlık, merak veya düşünsel bir sorgulama uyandıran bir anlatım tekniğidir. Çalışmada, oksimoron kavramının kökeni ile edebî ve sanatsal işlevi açıklandıktan sonra, çeşitli veri tabanlarından derlenen 245 Türk filmi başlığı özellikle sinema bağlamında ele alınarak analiz edilmiştir. Yapısal ve anlamsal düzlemde gerçekleştirilen inceleme sonucunda, film adlarında oksimoron kullanımının estetik, dikkat çekici ve düşündürücü bir anlatım stratejisi olarak tercih edildiği görülmüştür. Bu bağlamda oksimoronlar, daha önceki kuramsal sınıflandırmalardan yararlanılarak oluşturulan bir çerçeve doğrultusunda açık, örtük ve görsel kategorilere ayrılarak değerlendirilmiştir. Oksimoronun film adlarında yalnızca tanıtıcı bir unsur değil, aynı zamanda çok katmanlı bir anlam ve duygu aktarım aracı olarak işlev gördüğü ortaya konmuştur. Bu yönüyle tez, Türk sinemasındaki film adlarının hem dilsel yaratıcılık hem de anlatısal yapı açısından taşıdığı potansiyele dikkat çekmekte; oksimoronun sinemadaki kullanım biçimlerine dair literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically examine oxymoronic structures in the titles of Turkish films from both linguistic and semantic perspectives. An oxymoron is a rhetorical device formed by bringing together words with opposite meanings, enhancing the effectiveness of expression while evoking surprise, curiosity, or intellectual reflection in the reader or viewer. In this study, following an overview of the origins of the oxymoron concept and its literary and artistic functions, 245 Turkish film titles—compiled from various databases—are analyzed specifically within the context of cinema. The structural and semantic analysis reveals that oxymorons are preferred in film titles as an aesthetic, attention-grabbing, and thought-provoking narrative strategy. In this context, oxymorons are examined within a framework constructed by synthesizing previously established theoretical classifications and are categorized as explicit, implicit, and visual. The findings show that oxymorons in film titles serve not only as introductory elements but also as multi-layered tools for conveying meaning and emotion. In this respect, the thesis highlights the potential of Turkish film titles in terms of linguistic creativity and narrative construction, offering an original contribution to the literature on the cinematic uses of oxymoron.