İbn Hazm'ın el-Fasl adlı eserinde Ehl-i Sünnet algısı
The perception of Ahl al-Sunnah in Ibn Hazm's work al-Fasl
  1. Tez No: 951583
  2. Yazar: HİLAL TOKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Endülüs'te yaşamış olan Zâhirî mezhebinin önemli temsilcilerinden İbn Hazm'ın“el-Fasl fi'l-Milel ve'l-Ehva ve'n-Nihal”adlı eserinde Ehl-i Sünnet'e yönelik bakış açısı ele alınmıştır. İbn Hazm'ın yaşadığı siyasî ve ilmî ortam, onun düşünce dünyasını doğrudan etkilemiş ve bu durum eserlerine de yansımıştır. Çalışmada, öncelikle İbn Hazm'ın hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuş; ardından onun mezhepler tarihi anlayışı ve mezhep tasnif yöntemleri incelenmiştir. Ehl-i Sünnet kavramının tarihsel gelişimi, alt kolları ve temel inanç esasları çerçevesinde İbn Hazm'ın yaklaşımı değerlendirilmiştir. İbn Hazm'ın Ehl-i Sünnet'i merkeze alan, diğer mezhepleri ise bu merkeze yakınlık ve uzaklıklarına göre konumlandıran eleştirel üslûbu, çalışmanın odak noktalarından biridir.“El-Fasl”adlı eserde, Ehl-i Sünnet'e dair tanımlar, sınırlar ve görüş farklılıkları detaylı bir şekilde analiz edilmiş, İbn Hazm'ın bu meseleye yaklaşımı ele alınmıştır. Bu yönüyle tez, hem mezhepler tarihi literatürüne katkı sunmayı hem de İbn Hazm'ın düşünce yapısını daha derinlikli biçimde anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perspective of Ibn Hazm, one of the prominent representatives of the Zâhirî school who lived in al-Andalus, on Ahl al-Sunnah as reflected in his work el-Fasl fi'l-Milel ve'l-Ehva ve'n-Nihal. The policital and intellectual context of Ibn Hazm's era had a diect influence on his worldview, and this influence is evident in his writings. The study begins by discussings Ibn Hazm's life, scholarly identity, and major works. It than analyzes his approach to the history of Islamic sects and his methods of sectarian classification. The consept of Ahl al-Sunnah is evaluated in the context of its historical development, sub-schools, and core theological principles through Ibn Hazm's perspective. A central focus of the study is Ibn Hazm's critical style, which places Ahl al-Sunnah at the center and positions other sects based on their proximity or distance to this core. In al-Fasl, definitions, boundaries, and differing views concerning Ahl al-Sunnah are analyzed in detail, and Ibn Hazm's approach to these issues is explored. In this respect, the thesis aims to contribute to the literature on the history of Islamic sects and to offer a deeper understanding of Ibn Hazm's intellectual framework.