Ayrılıkçı terörizmle mücadelede devlet stratejilerine karşılaştırmalı bir bakış: Asya ve Avrupa örnekleri
A comparative overview of state strategies to counter separatist terrorism: The cases of Asia and Europe
- Tez No: 951584
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADET GÜLDEN AYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Genel anlamda terörizmle mücadele stratejileri ya türlerine göre cezalandırıcı/uzlaşmacı ya da sonuçlarına göre başarılı/başarısız olarak sınıflandırılmaktadır. Bu konuda birçok çalışma cezalandırıcı seçimlerin başarısız olduğunu düşünmemize yol açmakta ve bu nedenle adeta barışçıl yöntemleri seçen devletler olumlanırken, cezalandırıcı yöntemleri uygulayanlar barış yanlısı olmayan zorbalar gibi anlaşılmaktadır. Ancak, ayrılıkçı terörizmle mücadele çok yönlü, girift, karmaşık ve farklı farklı aşamalarda incelenmesi gereken konulardır. Bu nedenle seçimlerin dışarıdan görülen belirtilerinden çok, seçimleri etkileyen nedenlerin çözümlenmesi ve anlaşılması önem taşımaktadır. Literatürdeki çalışmalar değerlendirildiğinde, devletlerin stratejik seçimlerini etkileyen faktörler konusunda yalnız iç ya da yalnız dış faktörlere odaklanılmıştır. Bu faktörler arasında etkileşim olup olmadığı ve varsa bu etkileşimlerin nasıl gerçekleştiği incelenmemiştir. Bu tez bu etkileşimlerin strateji seçimine ve seçimin başarı ve başarısızlığına nasıl yansıdığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu soruları yanıtlamak için ayrılıkçı terörizmi dizginlemeye çalışmış/çalışan Asya ve Avrupa örneklerinin stratejik seçimleri karşılaştırmalı tarihsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu ilişkilerin aynı zamanda toptancı değil örgütün ortaya çıkışından dizginlenmesine kadar aşamalı olarak incelenmesi ve ele alınması gerekmiştir. İncelemenin sonucunda, devletlerin stratejik seçimlerini etkileyen faktörler arasında çok yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Bu çok yönlü ilişkiler ülke içinde uygulanan stratejilere etki eden uluslaşma süreçleri, rejim ve dış aktörler arasındaki ilişkilerdir. Dış aktörlerin etkisini azaltmaya yönelik uygulanan stratejilere etki eden etkileşimler ise sınırlar, coğrafi konum, rejim ve dış aktörler arasında gerçekleşmektedir. Bu etkileşimlerin sonucunda, Asya ve Avrupa örneklerinin ülke içinde ve dış aktörlerin etkisini azaltmaya yönelik uyguladığı stratejilerin cezalandırıcıdan uzlaşmacıya doğru doğrusal bir yol izlemediği, cezalandırıcı ve uzlaşma yolları arayan stratejiler arasında tekrarlar ve geçişler olduğu ve bu stratejilerin bir arada da kullanıldığı tespit edilmiştir. Asya ve Avrupa örneklerinin incelenmesi faktörler arasındaki etkileşimlerin olumlu ve olumsuz yönleri olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, iç ve dış faktörlerin etkileşimi devletlerin yalnızca seçimlerini değil uygulamada da seçimlerinin başarılı olup olamayacağını etkilemektedir. İç ve dış faktörlerin etkisi ele alınmadan bir barış arayışı veya çatışma çözümü gerçek anlamda hayata geçirilemeyeceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In general, counter-terrorism strategies are categorised as either punitive or conciliatory in terms of their type or successful or unsuccessful in terms of their results. Many studies on this subject lead us to believe that punitive choices are unsuccessful, and therefore, it is almost as if states that choose peaceful methods are being affirmed, while those that apply punitive methods are perceived as non-peaceful tyrants. However, the fight against separatist terrorism is multifaceted, intricate, complex and needs to be analysed at different stages. For this reason, it is important to analyse and understand the reasons affecting the elections rather than the external symptoms of the elections. When the studies in the literature are analysed, it is seen that the factors affecting the strategic choices of states have only focused on internal or external factors. Whether there are interactions between these factors and if so, how these interactions take place have not been analysed. This thesis aims to explore how these interactions are reflected in the choices of strategy and the success or failure of the choices. In order to answer these questions, the strategic choices of Asian and European cases that tried/are trying to curb separatist terrorism are analysed through comparative historical analysis. At the same time, these relations had to be examined and addressed in stages, from the emergence of the organisation to its containment. As a result of the analysis, it was found that there are multifaceted relationships between the factors affecting the strategies choices of states. These multifaceted relationships are the relations between nationalisation processes, regime and external actors that affect the strategies implemented within the country. The interactions between borders, geographical location, regime and external actors, which affect the strategies implemented to reduce the influence of external actors, are realised. As a result of these interactions, it was found that the strategies employed by the Asian and European cases to reduce the influence of domestic and external actors do not follow a linear path from punitive to conciliatory, there are repetitions and transitions between punitive and conciliatory strategies, and these strategies are also used together. The analysis of Asian and European cases also revealed that the interactions between factors have positive and negative aspects. In conclusion, the interaction of internal and external factors influences not only the choice of states but also the success or failure their choices in practice. It can be said that without addressing the impact of internal and external factors, a search for peace or conflict resolution cannot be truly realised.