Ceza muhakemesinde aleniyet ilkesi
The principle of publicity in criminal procedure
  1. Tez No: 951585
  2. Yazar: MERT ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Aleniyet ilkesi, insanların gizli olarak yapılan yargılamalara karşı korunmasını, mahkemelere güven duyulmasını ve adil yargılamanın gerçekleştirilmesini sağlayan bir ilke olduğundan, demokratik rejimlerin vazgeçilmez ilkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu ilke, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 141'inci maddesinde mahkemelerde duruşmaların herkese açık olduğu; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin adil yargılanma hakkının düzenlendiği 6'ncı maddesinin 1'inci fıkrasında davanın kamuya açık olarak görüleceği ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 182'nci maddesinde ise duruşmanın herkese açık olduğu ifadesiyle düzenlenmektedir. Bu çalışmada önce genel olarak aleniyet ilkesi, bu ilkenin tarihsel gelişimi ve hukuki çerçevesine yer verilmiştir. Ayrıca uluslararası sözleşmelerde ve bazı ülkelerde aleniyet ilkesi ile ilgili düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Daha sonra aleniyet ilkesinin kovuşturma evresinin bazı temel ilkeleriyle ilişkisi ile bu ilkeye getirilen temel istisnalar ele alınmış ve son olarak ise ceza muhakemesinin çeşitli kurumları açısından aleniyet ilkesi değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of publicity is considered to be one of the indispensable principles of democratic regimes, as it is a principle that ensures the protection of people against secret proceedings, trust in the courts, and the realisation of a fair trial. This principle is regulated in Article 141 of the Constitution of the Republic of Türkiye with the statement that the hearings in the courts are open to everyone; in Article 6, paragraph 1 of the European Convention on Human Rights, which regulates the right to a fair trial, that the trial shall be open to the public, and in Article 182 of the Criminal Procedure Code No. 5271, with the statement that the hearing is open to everyone. In this study, firstly, the principle of publicity in general, the historical development, and the legal framework of this principle are given. In addition, the regulations on the principle of publicity in international conventions and in some countries are emphasised. Then, the relationship of the principle of publicity with some basic principles of the prosecution phase and the fundamental exceptions to this principle is discussed, and lastly, the principle of publicity is endeavoured to be evaluated in terms of various institutions of criminal procedure.