Türkiye'de din sosyolojisi alanındaki metodolojik yönelimler: Mehmet Taplamacıoğlu örneği
Methodological approaches of sociology of religion in Türkiye: The case of Mehmet Taplamacıoğlu
- Tez No: 951587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ERDOĞAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye'de din sosyolojisi alanında tercih edilen farklı yöntemler arasında Mehmet Taplamacıoğlu'nun öncülük ettiği yöntem geleneğini incelemeyi amaçlayan bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Din Sosyolojisinin şekillenmesinde öncülük etmiş Batılı sosyologların görüşleri açıklanarak bu alandaki ilk yöntemler açıklanmıştır. İkinci bölümde, ilk bölümde açıklanan sosyolojik yöntemleri Türk Din Sosyolojisine uyarlayan kurucu isimlerin dini sosyolojik görüşleri konu edilmiştir. Darü'l Fünûn ve devamı niteliğindeki İstanbul Üniversitesi'nde görev yapmış olan ilk sosyologlar/düşünürler klasik yöntemlerin de ilk temsilcileri olarak öne çıkmaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise Gabriel Le Bras ile özdeşleşen sosyografik yöntemin Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi olan Mehmet Taplamacıoğlu tarafından nasıl uygulandığı değerlendirilmiştir. İlgili bölüm, İlahiyat Fakültelerinde din sosyolojisi alanında sıkça tercih edilen söz konusu yöntemin Türkiye'de tanınmasında Taplamacıoğlu'nun öncü rolü üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which aims to examine the methodological tradition pioneered by Mehmet Taplamacıoğlu among the different methods preferred in the field of sociology of religion in Türkiye, consists of three chapters. In the first chapter, the views of Western sociologists who pioneered in shaping of the sociology of religion are explained and the first methods in this field are described. The second chapter discusses the religious sociological views of the founding names who adapted the sociological methods described in the first chapter to the Turkish Sociology of Religion. The first sociologists/thinkers who worked at Darü'l Fünûn and its successor Istanbul University stand out as the first representatives of classical methods. The third and final chapter evaluates how the sociographic method identified with Gabriel Le Bras was applied by Mehmet Taplamacıoğlu, a faculty member of Ankara University Faculty of Theology. The relevant chapter emphasizes the pioneering role of Taplamacıoğlu in the recognition of this method, which is frequently preferred in the field of sociology of religion in the Faculty of Theologies, in Türkiye.