Web kazıma ve yarattığı hukuki sorunlar
Web scraping and the legal issues it causes
  1. Tez No: 951586
  2. Yazar: RABİA TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Web kazıma, web üzerindeki verilerin otomatik araçlar kullanılarak toplanması, ayrıştırılması ve grup olarak biraraya getirilmesine imkân tanıyan bir yöntemdir. Web kazıma ile web üzerinde yer alan sınırsız veriler hızlı ve daha ekonomik olarak toplanmakta ve elde edilen veriler araştırmalarda, pazarlama ve e-ticaret alanında kullanılmaktadır. Günümüz teknolojik gelişmeleri ve neredeyse her sektörün teknoloji ve veri ile olan ilişkisi dikkate alındığında bu sektörlerin gelişmesi ve mevcut düzene ayak uydurabilmesi devamlı güncellenen verilerin elde edilmesiyle daha da ileri bir düzeye taşınmaktadır. Verilerin devamlı güncellendiği ve katlanarak hızla çoğaldığı bu günlerde web kazımanın ortaya çıkardığı hukuki sorunlar da yavaş yavaş kendini göstermektedir. Bu çalışmada web kazımanın doğurduğu çok sayıda muhtemel problem değerlendirilmemiş, asıl inceleme konusu olarak sözleşme hukuku kapsamında bazı sorunlar ele alınmıştır. Bu hususun incelenebilmesi için öncelikle kazımanın teknik yönüyle ne olduğu ve hangi amaçlarla kullanıldığı ele alınmış akabinde ortaya çıkarabileceği diğer hukuki sorunlar örnekler üzerinden açıklanmıştır. Çevrimiçi kaynaklardan verilerin toplanması nedeniyle verilerin toplandığı web siteleri ile sözleşmeye dayalı bir ilişkiye girilip girilmediği bu anlamda web sitelerinde yer alan hizmet şartlarının sözleşme olarak nitelendirilip nitelendirilemeyeceği açıklanmıştır. Hizmet şartlarındaki web kazımaya ilişkin yasakların sözleşmeye aykırılık teşkil edip etmediği de çalışmada incelenen hususlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Web scraping is a method that allows data on the web to be collected, parsed and categorized using automated tools. With web scraping, unlimited data on the web is collected quickly and economically, and the data obtained is used in research, marketing and e-commerce. Considering today's technological developments and the relationship of almost every sector with technology and data, the growth of these sectors is carried to an even higher level by obtaining continuously updated data. In these days when data is constantly updated and multiplies exponentially, legal problems of web scraping are slowly becoming apparent. In this study, many possible problems arising from web scraping have not been evaluated, and some problems within the scope of contract law have been addressed as the main subject of examination. In order to examine this issue, firstly, the technical aspects of scraping and the purposes for which it is used are discussed, and then other legal problems that may arise are explained through examples. Due to the collection of data from online sources, it is explained whether a contractual relationship is entered into with the websites where the data is collected, and in this sense, whether the terms of service on the websites can be qualified as a contract. Whether the prohibitions on web scraping in the terms of service constitute a breach of contract is also among the issues examined in the study.