Türk halk kültürünün reklamlara yansıması
Reflection of Turkish folk culture on advertisements
- Tez No: 951612
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÖNCÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Reklamcılık, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Advertising, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Günümüzde kitle iletişim araçları yalnızca bilgi iletimi ya da ürün tanıtımıyla sınırlı kalmamakta; aynı zamanda kültürel değerlerin, toplumsal normların ve kimlik yapılandırmalarının taşıyıcısı konumuna gelmektedir. Bu bağlamda reklamlar, tüketim odaklı mesajların ötesine geçerek, kültürel kodların, toplumsal değerlerin ve geleneksel sembollerin yeniden üretildiği güçlü bir aktarım mecrası olarak işlev görmektedir. Özellikle televizyon ve dijital platformlarda yayımlanan reklamlar, halk kültürüne ait ögeleri barındırmaları sayesinde kültürel belleğin sürekliliğine önemli katkılar sunmakta; geleneksel motifler, sözlü kültür unsurları ve folklorik ögeler reklam dili aracılığıyla yeniden yorumlanarak hem güncel bağlamda yaşatılmakta hem de kültürel devamlılığa hizmet etmektedir. Çalışmanın temel amacı, Türk halk kültürüne özgü unsurların reklam içeriklerine nasıl yansıdığını ve bu yansımaların toplumsal bellek, kimlik inşası ve kültürel aktarım bağlamındaki işlevlerini halk bilimi perspektifiyle analiz etmektir. Bu doğrultuda reklam içerikleri çok katmanlı bir yaklaşımla ele alınmış; metinsel, görsel ve sembolik düzeylerdeki anlamlar, ideolojik yansımalar ve kültürel göndermeler bir bütün olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini Türkiye'de televizyon ve dijital platformlarda yayımlanan reklamlar oluştururken; örneklemi, folklorik unsurlar barındıran reklamlarla sınırlandırılmıştır. Bu çalışma kapsamında, son yirmi beş yıl içinde Türkiye'de yayımlanmış otuz televizyon reklamı, tarama yöntemiyle seçilmiş ve nitel içerik analizi tekniği kullanılarak incelenmiştir. Analiz sürecinde folklorik ögelerin reklamlarda nasıl temsil edildiği, bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Ayrıca, nitel çözümlemelerin güvenirliğini artırmak amacıyla anket yöntemiyle nicel veriler toplanmış ve bu veriler aracılığıyla izleyicilerin reklamlardaki kültürel temsillere ilişkin algıları ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, reklamların halk kültürünü yalnızca yansıtmakla kalmadığını; aynı zamanda onu yeniden biçimlendirerek toplumsal belleğin canlı tutulmasına ve kültürel kimliğin sürdürülebilirliğine önemli katkılar sağladığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Today, mass media are not limited to information transmission or product promotion; they are also carriers of cultural values, social norms and identity configurations. In this context, advertisements go beyond consumption-oriented messages and serve as a powerful transfer medium through which cultural codes, social values and traditional symbols are reproduced. In particular, advertisements published on television and digital platforms provide important contributions to the continuity of cultural memory thanks to their hosting of elements belonging to public culture; traditional motifs, oral culture elements and folkloric elements are reinterpreted through the language of advertising and are constantly used in both cultural and cultural services. The main aim of the study is to analyze how elements specific to Turkish folk culture are reflected in advertising content and the functions of these reflections in the context of social memory, identity construction and cultural transfer with a public science perspective. In this direction, advertising contents were discussed with a multi-layered approach; meanings, ideological reflections and cultural references at textual, visual and symbolic levels were evaluated as a whole. While creating the universe of the study in television and digital platforms in Turkey; its sample is limited to advertisements with folkloric elements. Within the scope of this study, thirty television commercials published in Turkey in the last twenty-five years were selected by scanning method and examined using qualitative content analysis technique. How folklore elements are represented in advertisements during the analysis process is addressed with a holistic approach. In addition, quantitative data were collected with the survey method in order to increase the reliability of qualitative analysis and through this data, the perceptions of the audience about cultural representations in the advertisements were measured. The findings suggest that advertisements not only reflect folk culture; they also reformat it, making significant contributions to the retention of social memory and the sustainability of cultural identity.