Eskişehir merkez ilçelerinde astral, metafizik kabuller ve uygulamalar
Astral, metaphysical beliefs and practices in Eskişehir central districts
  1. Tez No: 951611
  2. Yazar: BANU ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BÜYÜKOKUTAN TÖRET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Eskişehir merkez ilçelerinde yaşayan bireylerin falcılık, astral seyahat ve metafizik varlıklarla ilgili inanç ve uygulamalarını halk bilimi çerçevesinde kapsamlı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışmanın temel amacı, falcılık uygulamalarının tarihsel kökenlerini, toplumsal ve bireysel işlevlerini, kültürel süreklilik içindeki yerini ve dijitalleşme sürecinde geçirdiği dönüşümleri, Eskişehir merkez ilçelerinde yaşayan sözlü kaynaklardan elde edilen verilerle birlikte literatür çalışmalarıyla destekleyerek ortaya koymaktır. Bu verilerle araştırma, falcılığın sosyal ve kültürel bağlamda nasıl evrildiğini ve bireyler üzerindeki etkilerini incelemeyi hedeflemektedir. Araştırma kapsamında kırk sözlü kaynaklarla yapılan görüşmeler etik kurallar kapsamında sözlü görüşmeler gerçekleştirilmiş ve açık uçlu sorularla elde edilen anlatılar, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada geleneksel fal türleri) ile modern dijital falcılık uygulamaları karşılaştırmalı olarak ele alınmış; bireylerin falcılıkla ilgili uygulamalara yüklediği anlamlar, sosyal ilişkileri düzenleme biçimleri, ruhsal ihtiyaçları karşılama yönündeki işlevleri ve toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında analiz yapılmıştır. Ayrıca, falcılığı meslek olarak yürüten kişilerin sosyal ilişkileri ve bu ilişkilerin dinamikleri de incelenmiştir. Buradan hareketle astral beden, metafizik varlıklar ve tılsımlar gibi inanç unsurlarının halk kültüründeki temsili ve bu unsurların sözlü kaynaklar üzerindeki etkileri de değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular, metafizik pratiklerin yalnızca bireysel değil aynı zamanda toplumsal düzlemde de önemli kültürel işlevlere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comprehensively evaluates the beliefs and practices of individuals living in the central districts of Eskişehir regarding fortune telling, astral travel and metaphysical beings within the framework of folklore. The main purpose of the study is to reveal the historical roots of fortune telling practices, their social and individual functions, their place in cultural continuity and the transformations they have undergone in the digitalization process, supported by data obtained from oral sources living in the central districts of Eskişehir and literature studies. With this data, the research aims to examine how fortune telling has evolved in a social and cultural context and its effects on individuals. Within the scope of the research, oral interviews were conducted with forty oral sources within the scope of ethical rules and the narratives obtained with open-ended questions were evaluated with the content analysis method. In the study, traditional fortune telling types and modern digital fortune telling practices were comparatively examined; the meanings individuals attribute to fortune telling practices, the ways they organize social relations, their functions in meeting spiritual needs and gender roles were analyzed in the context of social relationships. In addition, the social relationships of people who practice fortune telling as a profession and the dynamics of these relationships were examined. From this point of view, the representation of belief elements such as astral body, metaphysical beings and talismans in folk culture and the effects of these elements on verbal sources are also evaluated. The findings show that metaphysical practices have important cultural functions not only on the individual but also on the social level.