Sanatta özne-doğa, mekan-nesne ilişkisine otobiyografik yaklaşımlar
The autobiographical approaches regarding the relationship between subject, nature, space and object in art
- Tez No: 951664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Otobiyografi ve sanat ilişkisi, sanatçıların deneyimlerini iletmeleri ve izleyicileriyle bağlantı kurmaları için güçlü bir yoldur. Bu tür otobiyografik yaklaşımlar, belirli bir tür veya stille sınırlı olmamakla birlikte, genellikle diğer sanat türlerinden daha kişisel özellikler barındır. Sanatçı ortaya koyduğu yaklaşımlarında özgünlük aradığı için her eser sanatçının bir bağlantısıdır; kendini ifade etme, izleyiciyle bağ kurma ve katarsis bütün sanatsal yaklaşımlarda önemsenerek tecrübe edilmektedir. Otobiyografik yaklaşımlarda bu unsurların yanında kişisel hikayeler de sürece dahil edilmektedir, hatta eserin merkezinde yer almaktadır. Sanatçı, otobiyografik yaklaşımında, bir terapi şekli; travmalar veya diğer zorluklarla başa çıkmak için ya da sosyal meseleler hakkında farkındalık yaratmak için hikayelerini politik ifade şekli için bir araç olarak kullanabilir. En önemlisi de geçmiş ve bugünü anlamlandırıyor olmasıdır. Otobiyografik yaratılışın altında yatan neden ne olursa olsun, sanatçı, bu yönelim aracılığıyla izleyicileriyle bağlantı kurma ve benzersiz bakış açılarını dünyayla paylaşma konusunda etkili bir güce sahiptir. Sanatta otobiyografik yaklaşımlar benzersiz bir bakış açısı sağlarken kişisel ve evrensel olarak ilişkiler de oluşmaktadır. Tarih boyunca birçok sanatçı biyografik veya otobiyografik eserler vermiştir.“ Sanatta Özne-Doğa, Mekan-Nesne İlişkisine Otobiyografik Yaklaşımlar”konu başlığında yapılan bu çalışma; Batı ve Türk resim sanatında otobiyografik yaklaşımları ortaya koyabilmek için çalışmanın birinci bölümünde otobiyografi kavramı, sınırlılıkları; ikinci bölümünde nitel araştırma yaklaşımları ve süreçleri, deneysel çözüm önerileri; üçüncü bölümünde ise tez kapsamında otobiyografi ve otobiyografik sanat, sanatta nesne ve sanatta mekan gibi sanatın dahil olduğu alanlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between autobiography and art constitutes a powerful method through which artists convey their experiences and establish meaningful connections with the audience. Although autobiographical approaches are not limited to a particular genre or style, they often embody more personal characteristics than other artistic expressions. As artists seek authenticity in their creative processes, each artwork becomes a personal extension—an attempt to express the self, engage emotionally with the viewer, and experience catharsis. In addition to these elements, autobiographical approaches often incorporate personal narratives, which frequently occupy a central place within the artwork. Autobiographical art can serve as a therapeutic tool for the artist, offering a means to cope with trauma or personal challenges. It may also function as a medium for raising awareness of social issues, transforming personal stories into forms of political expression. Most significantly, it allows for a reinterpretation and understanding of both the past and the present. Regardless of its underlying motivations, autobiographical creation provides a unique framework for the artist to connect with viewers and share individual perspectives. While offering an individual lens, autobiographical approaches also foster both personal and universal associations. Throughout history, many artists have produced biographical or autobiographical works. The present study, titled Autobiographical Approaches to the Subject–Nature, Space–Object Relationship in Art, investigates autobiographical tendencies in both Western and Turkish painting traditions. To this end, the first chapter discusses the concept of autobiography and its limitations; the second chapter elaborates on qualitative research methodologies and experimental solutions; and the third chapter examines areas such as autobiography and autobiographical art, the object in art, and the concept of space in artistic practices within the scope of the thesis.