Düşsel ifade biçimi bağlamında espas öğesinin yorumlanmasına yönelik resimsel arayışlar
Visual explorations for the interpretation of the element of 'espas' in the context of imaginary expression
  1. Tez No: 951679
  2. Yazar: UĞUR TAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÖĞEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Düş gücü, bireyin gerçekliğin ötesine ulaşma arzusunu gerçekleştiren bir araç olarak, insanlık tarihi boyunca önemini korumuştur. Birey, somut dünyanın sınırlarını aşarak hem dünyayı anlamlandırmak hem de daha derin bir kavrayış elde etmek amacıyla düşü ve düşlemi etkin bir araç olarak kullanmıştır. Resim sanatı ise, sanatçının gerçekliğin ötesine geçme arzusunu somut bir biçimde dışa vurma olanağı sağlayarak, bu sürecin görsel bir ifade biçimi haline gelmesine imkân vermiştir. Sanatçı, bu süreçte espas, ritim, denge, armoni gibi plastik öğeleri kullanarak eserini yaratmakta ve bu öğelerin uygulanış biçimi, eserin özgünlüğünü belirleyen en önemli etkenlerden biri olmaktadır. Bu araştırma, doğa izlenimlerini ve deneyimlerini, uygulama çalışmaları yoluyla özgün bir plastik dile dönüştürerek aktarmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, düş ve espas kavramları araştırmanın odak noktası olmuş; oluşturulan kompozisyonlar, bu iki kavramın etrafında şekillendirilmiştir. Ayrıca araştırma sürecinde, ilgili literatürden faydalanılarak bu kavramlar üzerine çalışan sanatçılar ve teknikleri, detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, amaç, önem, problem cümlesi, alt problemler, sayıltılar, sınırlılıklar, tanımlar ve yöntem başlıkları altında, konunun genel çerçevesi detaylı bir şekilde ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde düş kavramı ele alınmış, özellikle 18 ve 20. yüzyılları arasında şekillenen, insanın iç dünyasına yönelerek biçimlenen sanat anlayışı ve bu anlayışın toplumsal ve bilimsel gelişmelerle olan ilişkisi bağlamında incelenmiştir. Üçüncü bölümde, resim sanatının 14 ve 21. yüzyıllar arasında sürekli değişim gösteren görsel niteliği ele alınmış; bu değişim sürecinde espasın nasıl ve hangi dinamiklere bağlı olarak biçimlendiği ile eserin plastik yapısına olan etkisi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, tez kapsamında yapılan çalışmaların oluşumunu belirleyen sürece dair genel bilgiler sunulmuş; bu süreç, 3 adet fotoğraf ve 6 adet tuval resmi üzerinden detaylı olarak açıklanmıştır. Bölümün devamında, teze ilişkin tuval üzerine yağlı boya ve akrilik boya kullanılarak yapılan toplam 15 adet çalışma sunulmuş; bu çalışmalar, plastik değerler açısından kapsamlı biçimde analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde, tez kapsamında ele alınan konuya ilişkin gerçekleştirilen literatür araştırmaları özetlenmiş; ardından konuya dair yapılan uygulama çalışmalarından elde edilen bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Imagination, as a means through which individuals strive to transcend reality, has maintained its significance throughout human history. By surpassing the boundaries of the tangible world, individuals have employed imagination and imaginative faculties as effective tools to both interpret the world and attain a deeper understanding of existence. In this context, the art of painting has served as a medium that enables artists to concretely express their desire to go beyond reality, thereby transforming this pursuit into a visual form of expression. During this process, the artist constructs their work by employing plastic elements such as space (espas), rhythm, balance, and harmony; the way in which these elements are implemented plays a critical role in determining the originality of the artwork. This research aims to convey impressions and experiences of nature by transforming them into an original plastic language through practical artistic studies. In this regard, the concepts of imagination and espas have been established as the focal points of the study, and the created compositions have been shaped around these two key notions. Furthermore, during the research process, a comprehensive literature review was conducted, focusing on artists and techniques associated with these concepts. In the first chapter, the general framework of the subject is thoroughly presented under the headings of purpose, significance, research questions, sub-questions, assumptions, limitations, definitions, and methodology. The second chapter focuses on the concept of imagination, examining artistic approaches shaped by introspection, particularly those that developed between the 18th and 20th centuries, within the context of their relationship to societal and scientific developments. The third chapter explores the ever-evolving visual characteristics of painting from the 14th to the 21st century. It specifically analyzes how espas has been shaped by various dynamics throughout this transformation and the impact of these changes on the plastic structure of artworks. The fourth chapter provides a general overview of the process that guided the creation of the practical works conducted within the scope of the thesis. This process is explained in detail through three photographs and six canvas paintings. In the latter part of the chapter, a total of fifteen works executed on canvas using oil and acrylic paints are presented, each of which is comprehensively analyzed in terms of their plastic values. Finally, the conclusion chapter summarizes the literature reviewed within the scope of the thesis and presents the findings derived from the practical works conducted on the subject.