İngilizce öğretmen adaylarının disiplinler arası yaklaşıma ilişkin görüşlerinin vignette tekniği ile incelenmesi
Examining the English pre-service teachers' views on the interdisciplinary approach with the vignette technique
- Tez No: 951680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR KÖKSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmen adaylarının disiplinler arası öğretim yaklaşımına ilişkin görüşlerini vignette tekniği kullanarak derinlemesine incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, öğretmen adaylarının bu yaklaşıma dair görüşleri, cinsiyet, sınıf düzeyi, pedagojik alan bilgileri, sosyal-duygusal öğrenme becerileri ve dijital yeterlilikler değişkenleri açısından kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İnönü Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği lisans programında eğitim gören 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri arasından amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile seçilen toplam 40 İngilizce öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen üç farklı vignet ve açık uçlu sorularla veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler nitel veri analizi yazılımıyla içerik analizi yöntemine göre incelenmiştir. Araştırmada İngilizce öğretmen adaylarının disiplinler arası yaklaşımı genel olarak olumlu bir pedagojik strateji olarak algıladıkları, farklı disiplinleri entegre etme, öğrenmeyi eğlenceli hale getirme, duyusal öğrenmeyi destekleme ve materyal kullanımı gibi unsurları temel aldıkları bulunmuştur. Ayrıca, kalıcı ve çok yönlü öğrenme ile motivasyon ve katılım artışının en önemli etkiler olduğu, ancak dikkat dağınıklığı, kontrol zorluğu, sınıf yönetimi ve zaman yönetimi gibi uygulama sorunlarının da farkında oldukları tespit edilmiştir. Cinsiyet ve sınıf düzeyi değişkenlerine göre görüşlerinde farklılaşmalar olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlardan hareketle, öğretmen yetiştirme programlarının söz konusu yeterlilikleri kapsamlı bir şekilde ele alması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine English language pre-service teachers' views on the interdisciplinary teaching approach with vignette technique. According to this aim, pre-service teachers' views about this approach have been comprehensively investigated in terms of gender, grade level, pedagogical content knowledge, social-emotional learning skills, and digital competencies. A qualitative research approach and a case study design were employed in the study. The study group consisted of a total of 40 English language pre-service teachers selected from the 1st, 2nd, 3rd, and 4th-grade students enrolled in the English Language Teaching undergraduate program at Inonu University during the 2024-2025 academic year spring semester, using criterion sampling, one of the purposive sampling methods. Data were collected using three different vignettes and open-ended questions which were developed by researcher. The collected data were analyzed using content analysis method with a qualitative data analysis software. It is found that English language pre-service teachers generally perceive the interdisciplinary approach as a positive pedagogical strategy, basing it on elements such as integrating different disciplines, making learning enjoyable, supporting emotional learning, and utilizing materials. Furthermore, it was determined that permanent and multifaceted learning, along with increased motivation and participation, were the most significant effects, but they were also aware of implementation problems such as distraction, difficulty in control, classroom management, and time management. Differences in cognitive structures were observed based on gender and grade level variables. Based on these results, it was suggested that teacher education programs should comprehensively address the aforementioned competencies.