Düzenli olarak fitness yapan bireyler ile sedanter bireylerin son öğün besin zamanlaması açısından antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anthropometric measurements in terms of meal timing of the last meal in individuals who regularly perform fitness and sedentary individuals
  1. Tez No: 951704
  2. Yazar: SELİS BELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERRAK DUMLUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, düzenli olarak fitness yapan bireylerle sedanter bireylerin son öğün zamanlamaları bakımından farklılık gösterip göstermediği; bu farklılığın antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu ve yaşam tarzı faktörleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma kesitsel tarama modeliyle, bir fitness salonunda, 18-64 yaş aralığındaki, 92 düzenli fitness yapan ve 89 sedanter olmak üzere toplam 181 yetişkin erkek bireyde gerçekleştirilmiştir. Geç akşam son öğün saati belirlenip gruplandırma yapılarak son öğünün etkisi araştırılmıştır. Veri analizi için demografik özellikler, genel sağlık bilgileri, fiziksel aktivite özellikleri, antropometrik ölçümleri ile biyoelektrik empedans analizlerini içeren anket formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu, 3 günlük besin tüketim kaydı ve bunların yanında 3 günlük uyanma ve yatma saatleri kaydedilmiştir. Son öğün zamanı, vücut kompozisyonu üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined whether there is a difference in the timing of the last meal between individuals who regularly engage in fitness activities and sedentary individuals and how such differences affect anthropometric measurements, body composition, and lifestyle factors. The research was conducted using a cross-sectional survey design at a fitness centre, involving 181 adult male participants aged 18 to 64, comprising 92 regular exercisers and 89 sedentary individuals. The timing of a late evening final meal was identified and participants were grouped accordingly. The effects of this timing were investigated. A questionnaire was administered for data collection covering demographic characteristics, general health information, physical activity patterns, anthropometric measurements, and bioelectrical impedance analysis. The International Physical Activity Questionnaire (Short Form), three-day dietary intake records, and three-day sleep and wake times records were also collected. The timing of the last meal was found to have significant effects on body composition.