Multipl skleroz tanılı bireylerde somatik yakınmalar ile ilişkili olabilecek sosyodemografik ve nöropsikiyatrik nedenlerin incelenmesi
Investigation of sociodemographic and neuropsyciatric reasons that may be associated with somatic complains in individuals with Multiple Sclerosis
- Tez No: 951703
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Davranış Nörobilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Multipl Skleroz, genç erişkinlikte başlayan, yaşam kalitesini düşüren kronik bir nörolojik hastalıktır. Seyri sırasında görülen psikiyatrik belirtiler bireyin stresle başa çıkmasını zorlaştırırken, etkili başa çıkma stratejileri hastalıkla uyumu kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma; Multipl Skleroz tanılı bireylerde somatik yakınmalarla ilişkili olabilecek sosyodemografik ve nöropsikiyatrik nedenlerin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Şubat 2024-Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütülen çalışmanın verileri bir sağlık uygulama ve araştırma hastanesinin nöroloji polikliniğine başvuran 18-59 yaş aralığında 112 Multiple Skleroz tanılı bireylerden elde edildi. Verilerin toplanmasında“Kişisel bilgi formu'', ”Sembol Rakam Modaliteler Testi'',“Somatik Duygusal Çatışma Ölçeği'', Algılanan Stres Ölçeği'', ”Başa Çıkma Stilleri Ölçeği Kısa Formu'' kullanıldı. Çalışmada yer alan bireylerin %70,5'i kadın, tanı alma yaşı ortalaması 28,4±8,03, EDSS skor ortalaması 1,23±1,15 ve SDMT skor ortalaması 40,3±12,1 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis is a chronic neurological disease that begins in young adulthood and reduces quality of life. The psychiatric symptoms seen during its course make it difficult for the individual to cope with stress, while effective coping strategies facilitate adaptation to the disease. This study was planned to investigate the sociodemographic and neuropsychiatric factors that may be associated with somatic complaints in individuals with Multiple Sclerosis. The data of the study conducted between February 2024 and August 2024 were obtained from 112 individuals aged 18-59 years with Multiple Sclerosis who applied to the neurology outpatient clinic of a health practice and research hospital.“Personal information form”, 'Symbol Digit Modalities Test', 'Somatization Emotion Conflict Scale, 'Perceived Stress Scale, 'Coping Styles Scale Short Form' were used for data collection. The mean age at diagnosis was 28.4±8.03 years, the mean EDSS score was 1.23±1.15, and the mean SDMT score was 40.3±12.1.