İnsizyon yöntemi ve puncher yöntemi kullanılarak yapılan arteriotomilerin böbrek nakli sonuçları üzerine etkisi
Evaluating the effect of incision and puncher arteriotomy methods on kidney transplant outcomes
  1. Tez No: 951716
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ÖLÇÜCÜOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı böbrek nakli cerrahisinde kullanılan arteriotomi tiplerinin (insizyon ve puncher) sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-80 yaş aralığında, böbrek nakli gerçekleştirilen 54 hasta dahil edildi. Hastalar insizyon ve puncher arteriotomi yapılanlar olarak iki gruba ayrıldı. Her grup postoperatif 0-1 ay, 3-6 ay ve 6-12 ay arasında doppler ultrasonografi ve böbrek fonksiyon testleri ile takip edildi. Sonuçlar iki grup karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Medyan takip süresi sırasıyla 9 ay ve 10 ay olarak gerçekleşti. Puncher arteriotomi (PA) grubunda erkek oranı anlamlı oranda daha fazlaydı (p=0,013). Bununla paralel olarak PA grubunda 1. Ay kreatinin oranları, insizyon grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanırken (p=0,046) GFR düzeyleri benzer saptandı (p>0,05). Postoperatif takiplerinde 6-12 ay kontrolünü tamamlayan hastalar değerlendirildiğinde RI, PSV ve GFR düzeyleri gruplar arasında anlamlı bir farklılık göstermemekte olup (p>0,05), yalnızca kreatinin düzeyleri PA grubunda tüm zaman boyunca anlamlı düzeyde daha yüksek saptandı (p=0,021). 6-12 ay kontrolünde hesaplanan PSV oranları iki grup arasında benzer saptandı (p>0,05). Cinsiyete göre kreatinin değerleri karşılaştırıldığında ise erkeklerin tüm zamanlarda kadınlara göre anlamlı olarak daha yüksek düzeye sahip olduğu (p=0,029, p=0,001, p=0,007) ancak GFR düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmadığı görüldü (p>0,05). Sonuç: Bu bilgiler ışığında arteriotomi için iki yöntemin de kullanılabileceği ve uygun anastomoz tekniği ile tamamlanması durumunda greft sağkalımı yönünden benzer sonuçlar elde edilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the outcomes of different types of arteriotomy (incision and puncher) used in kidney transplant surgery. Materials and Methods: A total of 54 patients aged between 18 and 80 years who underwent kidney transplantation were included in the study. The patients were divided into two groups based on whether they received an incision or puncher arteriotomy (IA and PA). Each group was monitored with Doppler ultrasonography and kidney function tests during the postoperative periods of 0-1 month, 3-6 months, and 6-12 months. The results were analyzed by comparing the two groups. Results: The median follow-up period was 9 months in the IA group and 10 months in the PA group. The proportion of male patients was significantly higher in the PA group (p=0.013). Correspondingly, serum creatinine levels in the PA group were significantly higher at 1 month postoperatively compared to the IA group (p=0.046). However, GFR levels were found to be similar between the groups (p>0.05). When evaluating patients who completed the 6–12-month follow-up, there were no significant differences between the groups in terms of RI, PSV, and GFR levels (p>0.05), while creatinine levels remained significantly higher in the PA group throughout the follow-up period (p=0.021). PSV ratio values at the 6-12-month assessment were similar between the two groups (p>0.05). When comparing creatinine levels by gender, male patients consistently had significantly higher creatinine levels than female patients at all time points (p=0.029, p=0.001, p=0.007), whereas no significant differences were found in GFR levels between genders (p>0.05). Conclusion: Based on these findings, both arteriotomy methods can be used effectively, and with proper completion of the anastomosis technique, similar graft survival outcomes can be achieved.