Scratch destekli matematik öğretiminin 4. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerine ve motivasyonlarına etkisi
The effect of Scratch-supported mathematics instruction on 4th grade students' problem-posing skills and motivation
- Tez No: 951798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DİVRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, Scratch kodlama programı ile geliştirilen eğitsel oyunun 4. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerileri ve motivasyonları üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde matematik öğretiminde teknolojinin kullanımı giderek artmakta, geleneksel öğretim yöntemleri yerini daha etkileşimli ve öğrenci merkezli dijital öğrenme ortamlarına bırakmaktadır. Bu bağlamda, Scratch gibi blok tabanlı programlama araçları, öğrencilerin matematiksel kavramları daha somut hale getirmelerine ve problem çözme süreçlerini daha sistematik bir şekilde yapılandırmalarına olanak sağlamaktadır. Araştırmada, deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Çalışma, Kars ili Akyaka ilçesindeki bir ilkokulda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılan öğrenciler oluşturmaktadır. Deney grubundaki öğrencilere, Scratch kodlama yazılımı kullanılarak oluşturulan eğitsel bir oyunla öğretim uygulanırken; kontrol grubundaki öğrencilere öğretim programı çerçevesinde geleneksel yöntemlerle eğitim verilmiştir. Verilerin toplanması sürecinde, öğrencilerin problem kurma becerilerini ölçmek amacıyla problem kurma testi ve öğrenme motivasyonlarını belirlemek için kullanılan motivasyon ölçeği uygulanmıştır. Öğretim sürecinin tamamlanmasının ardından, öğrencilerin problem kurma becerileri ve motivasyon düzeylerindeki değişimleri belirlemek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde deney grubundaki öğrencilerin problem kurma becerilerinde, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde bir gelişme gözlemlenmiştir. Bu durum, Scratch tabanlı eğitsel oyunun problem kurma sürecinde öğrencilerin daha etkin bir katılım göstermelerine olanak sağladığını ortaya koymuştur. Dışsal motivasyon düzeyleri açısından, deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, deney grubunun ön test ve son test puanları arasında dışsal motivasyon lehine anlamlı bir fark gözlenmiştir. Bu sonuç, Scratch destekli etkinliklerin öğrencilerin dışsal motivasyon düzeylerinde artış sağladığını ortaya koymaktadır. Motivasyonsuzluk düzeyleri açısından, deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında anlamlı bir fark gözlenmiştir. Deney grubunun kendi içinde yapılan karşılaştırmada motivasyonsuzluk düzeylerinde anlamlı bir düşüş saptanırken, kontrol grubunda bunun tersi yönde anlamlı bir artış meydana gelmiştir. İçsel motivasyon açısından, deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Ancak hem deney hem de kontrol gruplarında ön test ve son test karşılaştırmalarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuç, Scratch destekli matematik öğretiminin grup içi içsel motivasyon gelişiminde etkili olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of an educational game developed using the Scratch programming tool on 4th-grade students' problem-posing skills and motivation. Today, the use of technology in mathematics education is increasing, and traditional teaching methods are gradually being replaced by more interactive and student-centered digital learning environments. In this context, block-based programming tools such as Scratch enable students to concretize mathematical concepts and structure problem-solving processes more systematically. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed in the study. The research was conducted with 4th-grade students attending a primary school in the Akyaka district of Kars province. The sample consisted of students divided into experimental and control groups. While the experimental group received instruction through an educational game designed with Scratch, the control group was taught using traditional methods based on the official curriculum. Data were collected using a problem-posing test to assess students' problem-posing skills and a motivation scale to measure their learning motivation. After the instructional process, statistical analyses were conducted to examine changes in students' skills and motivation levels. The results indicated that students in the experimental group showed a significantly greater improvement in problem-posing skills compared to those in the control group. This suggests that the Scratch-based educational game enabled more active participation in the problem-posing process. Regarding external motivation, no statistically significant difference was found between the post-test scores of the experimental and control groups; however, the experimental group's own pre- and post-test comparison revealed a significant increase in external motivation. In terms of amotivation, a significant difference was observed between the post-test scores of the two groups, in favor of the experimental group. While the experimental group demonstrated a significant decrease in without motivation, the control group showed a significant increase. Concerning internal motivation, a significant difference was found in favor of the experimental group in the post-test scores between groups, but neither group showed a significant change in their own pre- and post-test comparisons. This indicates that Scratch-based mathematics instruction did not lead to a statistically significant improvement in internal motivation within the groups.