Üç boyutlu bilimsel görselleştirmelere sinematik bir yaklaşım ve bir simülasyon uygulaması
A cinematic approach to three-dimensional scientific visualizations and a simulation application
  1. Tez No: 951845
  2. Yazar: SEMRA ÇAM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ELİF ERGEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Görsellik, her tür hikaye anlatımı için etkilidir. Özellikle de bilimde olduğu gibi hikaye karmaşık olduğunda verilerin doğru bir şekilde anlaşılması, analiz edilmesi ve geniş kitlelere etkili biçimde aktarılması açısından görselleştirme güçlü bir araçtır. Bilim insanlarının ise bilimsel görselleştirme alanında aldıkları eğitim görselleştirmenin gücünü ortaya çıkarmak için yeterli gelmemektedir. Bu boşluğu doldurabilecek sanatçı ve tasarımcılar ise, insanların bilimsel araştırma ve veri toplamanın genellikle karmaşık sonuçlarını anlamalarına ve iletmelerine yardımcı olmada görselleştirmenin önemi ve etkisinden faydalanmaktadırlar. Sinematik bilimsel görselleştirme ise, gerçek bilimsel verilerin, herhangi bir bilimsel altyapıya sahip olan veya olmayan kitlelere anlaşılır ve estetik açıdan hoş gelecek şekilde sunulmasıdır. Bu tür görselleştirme daha çok sanat, tasarım ve film yapım tekniklerine (kamera, ışıklandırma, renklendirme, görsel efekt vb.) odaklanır. Bu tez çalışmasının amacı, bilimsel verilerin etkili ve estetik biçimde sunulmasında üç boyutlu (3B) sinematik görselleştirmenin rolünü incelemektir. Çalışma, özellikle astrofizik alanı için geçerli olan metodolojiye odaklanmaktadır. Çalışma kapsamında, bilimsel görselleştirmenin tarihsel gelişimi, türleri ve disiplinlerarası kullanımı teorik çerçevede ele alınmış; sinema, tasarım ve bilimsel veri görselleştirmesi arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Karşılaştırmalı görsel analiz yoluyla astrofizik simülasyonlarında 3B sinematik öğelerin bilimsel veriye ve bilim iletişimine katkısı değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, 3B simülasyonların modelleme, ışıklandırma, kamera kullanımı ve renk yönetimi gibi bileşenleri teknik ve estetik yönleriyle detaylandırılmış; farklı görselleştirme örnekleri üzerinden analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, sinematik bilimsel görselleştirmenin hem bilimsel doğruluk hem de anlatı gücü açısından güçlü bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, tasarımcıların ve bilim insanlarının disiplinlerarası bir yaklaşımla bilimsel veriyi yorumlama ve sunma biçimlerine katkı sunacak yöntemsel bir öneri ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Visuality is a powerful tool in all forms of storytelling. Especially when the narrative becomes complex, as in science, visualization becomes essential for accurately understanding, analyzing, and effectively communicating data to broader audiences. However, the education scientists receive in the field of scientific visualization is often insufficient to fully harness its communicative power. This gap is increasingly being filled by artists and designers, who utilize the power and significance of visual representation to help convey the often complex outcomes of scientific research and data collection. Cinematic scientific visualization refers to the presentation of real scientific data in a way that is both comprehensible and aesthetically appealing to audiences, regardless of their scientific background. This type of visualization focuses on artistic, design-based, and cinematic techniques such as camera work, lighting, color grading, and visual effects. The aim of this thesis is to examine the role of three-dimensional (3D) cinematic visualization in the effective and aesthetic communication of scientific data. The study specifically focuses on methodologies applicable to the field of astrophysics. Within the scope of the research, the historical development, typologies, and interdisciplinary uses of scientific visualization are discussed within a theoretical framework; and the relationships among cinema, design, and scientific data visualization are analyzed. Through comparative visual analysis, the contribution of 3D cinematic elements in astrophysical simulations to scientific data representation and science communication is evaluated. Components such as modeling, lighting, camera use, and color management are detailed in both technical and aesthetic dimensions through various visualization examples. The findings demonstrate that cinematic scientific visualization holds strong potential in terms of both scientific accuracy and narrative power. Ultimately, the study proposes a methodological framework to support designers and scientists in developing interdisciplinary approaches for interpreting and presenting scientific data.