İzole karaciğer kitlelerinde F-18 FDG PET/BT'nin tanısal değeri ve geç görüntülemenin tanısal doğruluğa katkısı
Diagnostic value of F-18 FDG PET/BT in isolated liver masses and the contribution of late imaging to diagnostic accuracy
  1. Tez No: 951846
  2. Yazar: AYGÜN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ KORKMAZ KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, diğer görüntüleme yöntemleriyle tanısı konulamamış izole karaciğer kitlelerinde Florodeoksiglukoz Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi'nin tanısal gücünü ortaya koymak, histopatolojik alt tip dağılımlarının karaciğerdeki hastalık odağı yaygınlığı ile ilişkisini incelemek, ayrıca erken ve geç görüntülerde elde edilen kantitatif metabolik parametrelerin primer hastalık yerleşimi ve histopatolojik alt tipe göre değişimini saptamak amaçlanmıştır. Çalışmamız retrospektif olarak gerçekleştirilmiş olup, etik kurul onayı alınmıştır. Dahil edilme kriterlerine uyan, kılavuzlara uygun şekilde hazırlanan ve değerlendirilebilir kalitede görüntülere ulaşılabilen hastalar seçilmiştir. Klinikopatolojik olarak çalışmaya dahil edilen 103 hastanın 91'i malign, 12'si ise benign tanı almıştır. Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi'nin benign-malign ayrımındaki duyarlılığı %96,7, özgüllüğü %91,7 olarak bulunmuştur. Malignite tanısı alan hastaların %90,1'inde Pozitron Emisyon Tomografisi/Bilgisayarlı Tomografi ile primer hastalık odakları doğru şekilde tespit edilmiştir. Primer karaciğer tümörleri ve metastatik lezyonlar karşılaştırıldığında, metastatik grubun daha sık her iki lobu tuttuğu (p=0,0025) ve multiple lezyon sayısının daha yüksek olduğu ( p=0,000013) görülmüştür. SUVmaks ve primer lezyon indeksi değerleri metastatik grupta primer tümörlere göre anlamlı olarak yüksektir (p 0,80).
Özet (Çeviri)
This study aimed to demonstrate the diagnostic power of Fludeoxyglucose Positron Emission Tomography/Computed Tomography in isolated liver masses that could not be diagnosed with other imaging methods, to examine the relationship between histopathological subtype distributions and the prevalence of the disease focus in the liver, and to determine the changes in quantitative metabolic parameters obtained in early and late images according to the primary disease location and histopathological subtype. Our study was conducted retrospectively and ethics committee approval was obtained. Patients who met the inclusion criteria, were prepared in accordance with the guidelines, and had access to images of evaluable quality were selected. Of the 103 patients included in the study based on clinicopathological evaluation, 91 were diagnosed with malignancy and 12 with benign disease. The sensitivity of Positron Emission Tomography/Computed Tomography in distinguishing benign from malignant was found to be 96.7% and specificity was found to be 91.7%. In 90.1% of patients diagnosed with malignancy, primary disease foci were correctly detected by Positron Emission Tomography/Computed Tomography. When primary liver tumors and metastatic lesions were compared, it was seen that the metastatic group more frequently involved both lobes (p=0.0025) and had a higher number of multiple lesions (p=0.000013). SUVmax and primary lesion index values were significantly higher in the metastatic group compared to primary tumors (p0.80).