Türkiye'de kamu politikası literatürünün kamu yönetimi dergileri üzerinden sistematik bir analizi (2000-2023)
A systematic analysis of the public policy literature in Türkiye through public administration journals (2000-2023)
- Tez No: 951844
- Danışmanlar: PROF. DR. METE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'de kamu politikası disiplininin 2000-2023 yılları arasındaki akademik yolculuğunu ve değişimini, kamu yönetimi dergilerinde yayımlanan makaleler üzerinden sistematik bir biçimde analiz etmektedir. Araştırmanın temel sorusu, bu dönemde kamu politikası literatürünün tematik odaklarının, kuramsal çerçevelerinin ve yöntemsel yaklaşımlarının nasıl bir değişim gösterdiğidir. Bu amaçla, DergiPark, TR Dizin ve Web of Science gibi veri tabanlarında taranan, kamu yönetimi alanında yayımlanan hakemli dergilerdeki makalelerden oluşan bir veri seti derlenmiştir. Tezin yöntemsel çerçevesi, doğal dil işleme (DDİ) ve gibi önceden kamu politikası analizi alanında kullanılmamış yenilikçi bilgisayar analizi tekniklere dayanmaktadır. Analizin merkezinde, Python programlama dili ve ilgili kütüphaneler aracılığıyla yürütülen bu analiz bulunmaktadır. İncelenen makalelerdeki temel araştırma konuları, bu konuların oluşturduğu tematik kümeler ve literatürün zaman içindeki dönüşümü nicel veriler ve etkileşimli görselleştirmelerle ortaya konulmuştur. Çalışmanın bulguları, Türkiye'de kamu politikası literatürünün 2000'lerin başından itibaren önemli bir dönüşüm geçirdiğini göstermektedir. Dönemin başlarında süreç modelleri ve yönetişim gibi kavramlar öne çıkarken, zamanla tarihsel kurumsalcılık gibi analitik ve eleştirel kuramların kullanımı artmıştır. Kurumsallaşmaya ilişkin analiz akademik makalelerinin özetlerinden ortaya çıkarılmıştır. Yöntemsel olarak, hukuki-betimleyici çalışmalardan ampirik ve kanıta dayalı analizlere doğru bir kayma yaşanmıştır. Tematik olarak ise, kamu yönetimi reformu, yerelleşme gibi konulardan; sağlık, göç, enerji, çevre, güvenlik ve dijitalleşme gibi daha detaylı ve güncel politika alanlarına doğru bir çeşitlenme gözlemlenmiştir. Özellikle COVID-19 pandemisi, göç krizi ve dijital dönüşüm gibi gelişmelerin akademik gündeme hızla yansıdığı tespit edilmiştir. Bu tez, Türkiye'de kamu politikası disiplininin, küresel akademik paradigmalar ile Türkiye'ye özgü siyasi ve kurumsal dinamiklerin etkileşimiyle şekillenen, giderek olgunlaşan ve özerkleşen bir alana dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, çalışmaların yöntemsel derinliği ve özgün kuram geliştirme potansiyeli gibi alanlarda kat edilmesi gereken bir mesafe olduğu da vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation aims to systematically analyze the academic journey and change of the public policy discipline in Türkiye between 2000 and 2023, based on articles published in public administration journals. The fundamental research question is how the thematic focuses, theoretical frameworks, and methodological approaches of the public policy literature have changed during this period. For this purpose, a dataset was compiled from articles in peer-reviewed journals in the field of public administration, scanned from databases such as DergiPark, TR Dizin, and Web of Science. The methodological framework of the dissertation is based on innovative techniques such as Natural Language Processing (NLP). At the core of the analysis lies this process, conducted through the Python programming language and its relevant libraries. The main research topics in these articles, the thematic clusters formed by these topics, and the transformation of the literature over time have been demonstrated through quantitative data and interactive visualizations. The findings indicate that the public policy literature in Türkiye has undergone a significant transformation since the early 2000s. While concepts such as process models and governance were prominent in the early part of the period, the use of analytical and critical theories, such as historical institutionalism, has increased over time. Methodologically, there has been a shift from legal-descriptive studies towards empirical and evidence-based analyses. Thematically, a diversification has been observed from topics like public administration reform and localization to more detailed and current policy areas such as health, migration, energy, environment, security, and digitalization. It has been particularly noted that developments such as the COVID-19 pandemic, the migration crisis, and the digital transformation have been rapidly reflected in the academic agenda. This dissertation reveals that the public policy discipline in Türkiye is transforming into an increasingly mature and autonomous field, shaped by the interaction of global academic paradigms and Türkiye-specific political and institutional dynamics. Nevertheless, it is also emphasized that there is still ground to be covered in areas such as the methodological depth of studies and the potential for developing original theories.