Örgütlerde dönüşümcü liderlik davranışının örgütsel inovasyona etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü
The mediating role of organisational culture in the effect of transformational leadership behaviour on organisational innovation
  1. Tez No: 951867
  2. Yazar: SÜREYYA KIRIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada, dönüşümcü liderliğin örgütsel inovasyon üzerindeki etkisinde, örgüt kültürü tiplerinin (klan, adhokrasi, pazar ve hiyerarşi) aracı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca dönüşümcü liderliğin alt boyutları olan karizma ve ideal etki, bireysel ilgi, zihinsel teşvik ve ilham verici liderliğin örgütsel inovasyon üzerindeki etkileri ile birlikte, farklı örgüt kültürü tiplerinin inovasyon sürecine katkıları da değerlendirilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerine göre algıladıkları dönüşümcü liderlik, örgüt kültürü ve inovasyon düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırmanın alt amaçları arasında yer almıştır. Araştırma, TR8 düzeyinde yer alan TR81 alt bölgesindeki 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmelerinde çalışan 405 işgören ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, dönüşümcü liderliğin örgütsel inovasyona doğrudan anlamlı bir etkisinin bulunduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, örgüt kültürü tiplerinin bu ilişki üzerinde dolaylı ama güçlü etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Özellikle klan kültürünün katılımcı, aidiyet duygusunu artıran yapısı ile dönüşümcü liderlik ve inovasyon arasında kısmi bir aracı rol üstlendiği; adhokrasi kültürünün ise girişimcilik, esneklik ve yenilikçilik değerleriyle bu ilişkiyi en güçlü biçimde taşıdığı belirlenmiştir. Pazar kültürünün rekabet ve başarı odaklı yönü inovatif çıktıları desteklerken, hiyerarşi kültürü ise süreçlerin yapılandırılması ve standartlaşması yoluyla inovasyona katkı sağlamaktadır. Sonuç olarak, her kültür tipinin dönüşümcü liderlik ile inovasyon ilişkisini farklı düzeyde etkilediği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mediating role of organizational culture types (clan, adhocracy, market, and hierarchy) in the effect of transformational leadership on organizational innovation. Additionally, the effects of the sub-dimensions of transformational leadership—namely charisma and idealized influence, individualized consideration, intellectual stimulation, and inspirational motivation—on organizational innovation were examined, along with the contributions of different types of organizational culture to the innovation process. Another sub-objective of the study was to investigate whether participants' perceptions of transformational leadership, organizational culture, and innovation differ according to their demographic characteristics. The research was conducted with 405 employees working in four- and five-star accommodation establishments located in the TR81 sub-region of the TR8 region. The findings revealed that transformational leadership has a significant direct effect on organizational innovation. Moreover, it was found that the types of organizational culture create a strong indirect effect on this relationship. In particular, the clan culture, with its participatory structure and emphasis on a sense of belonging, played a partial mediating role between transformational leadership and innovation. The adhocracy culture, characterized by its entrepreneurial, flexible, and innovation-oriented nature, was identified as the most effective mediator in this relationship. While the market culture, with its competitive and achievement-oriented structure, supported innovative outcomes, the hierarchy culture contributed to innovation through its structuring and standardization of processes. As a result, each type of organizational culture was found to have a different level of mediating effect on the relationship between transformational leadership and innovation.